Dördüncü Sənaye İnqilabı texnologiyaları üzrə İşçi Qrupun 1-ci iclası keçirilib
Dördüncü Sənaye İnqilabı (4Sİ) texnologiyaları üzrə İşçi Qrupun 1-ci iclası keçirilib. İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Tamerlan Tağıyevin sədrlik etdiyi iclasda İşçi Qrupun fəaliyyət prinsipləri, 4Sİ texnologiyalarının tətbiqinin genişləndirilməsi imkanları, həmçinin Milli Süni İntellekt Strategiyasının hazırlanması istiqamətində görülən işlər, əşyaların interneti, böyük verilənlər (Big Data), onların təhlili və emalı məsələlərinə dair təqdimat keçirilib, müzakirələr aparılıb.
Məlumat üçün bildirək ki, 4Sİ texnologiyaları üzrə İşçi Qrupu 4Sİ texnologiyalarının tətbiqi imkanlarının araşdırılması, normativ-hüquqi bazanın, yol xəritələrinin formalaşdırılması, layihələrin əlaqələndirilməsi, həmçinin bu sahədə fəaliyyət göstərən beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlığı genişləndirmək məqsədilə yaradılıb. İşçi Qrupuna 22 dövlət qurumunun nümayəndələri daxildir və fəaliyyətinin əlaqələndirilməsi Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinə həvalə olunub.

The 1st meeting of the Working Group on the Fourth Industrial Revolution technologies was held
The 1st meeting of the Working Group on the Fourth Industrial Revolution (4IR) technologies was held. At the meeting chaired by Tamerlan Taghiyev, executive director of the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution under the Ministry of Economy, the presentation and the discussions were held on principles of the Working Group activities, opportunities for expanding the application of 4IR technologies, as well the work performed in order to develop National Artificial Intelligence Strategy, on the Internet of things, Big Data, its analysis and processing issues.
It should be noted that the Working Group on 4IR technologies was established in order to study the opportunities on the application of 4IR technologies, to form regulatory and legal framework, road maps, to coordinate the projects, as well to expand the cooperation with international organizations functioning in this field. The Working Group includes the representatives of 22 state agencies and the coordination of its activities is entrusted to the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution.