Dördüncü Sənaye İnqilabı texnologiyaları üzrə İşçi Qrupun növbəti iclası keçirilib
Bakı Ekspo Mərkəzində təşkil edilən "4-cü Azərbaycan Beynəlxalq Müdafiə Sərgisi" çərçivəsində Dördüncü Sənaye İnqilabı (4Sİ) texnologiyaları üzrə İşçi Qrupun növbəti iclası keçirilib. İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin icraçı direktoru Tamerlan Tağıyevin sədrlik etdiyi iclasda aidiyyəti dövlət qurumlarının nümayəndələri iştirak edib.
Tədbirdə işçi qrupun ilk iclasından ötən dövr ərzində ölkədə 4Sİ texnologiyalarının tətbiqinin genişləndirilməsi, həmçinin Milli Süni İntellekt Strategiyasının hazırlanması istiqamətində görülən işlər barədə müzakirələr aparılıb. İclasda həmçinin Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyasında qeyd olunmuş aidiyyəti müddəalardan irəli gələn vəzifələrin icrası ilə bağlı görüləcək tədbirlər müzakirə olunub, rəy və təkliflər dinlənilib.
Sonra İşçi qrupun üzvləri "4-cü Azərbaycan Beynəlxalq Müdafiə Sərgisi"ndə nümayiş olunan yeni texnologiyalarla tanış olublar.
Qeyd: Məlumat üçün bildirək ki, 4Sİ texnologiyaları üzrə İşçi Qrupu 4Sİ texnologiyalarının tətbiqi imkanlarının araşdırılması, normativ-hüquqi bazanın, yol xəritələrinin formalaşdırılması, layihələrin əlaqələndirilməsi, həmçinin bu sahədə fəaliyyət göstərən beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlığı genişləndirmək məqsədilə yaradılıb.

The next meeting of the Working Group on the Fourth Industrial Revolution technologies was held
The next meeting of the Working Group on the Fourth Industrial Revolution (4IR) technologies was held within "4th Azerbaijan International Defence Exhibition" held at Baku Expo Center. The meeting, chaired by Tamerlan Taghiyev, executive director of the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution under the Ministry of economy, was attended by the representatives of corresponding state agencies.
The discussions were held during the first meeting of the working group on the expansion of the application of 4IR technologies in the country, as well the works performed in order to develop National Artificial Intelligence Strategy within the period after the first meeting. The measures to be taken in order to implement the tasks arising from corresponding provisions specified in socio- economic development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2022-2026 were discussed, as well opinions and suggestions were heard at the meeting.
Then the members of the Working Group got acquainted with new technologies demonstrated at the "4th Azerbaijan International Defence Exhibition".
Note: It should be noted that the Working Group on 4IR technologies was established in order to study the opportunities on the application of 4IR technologies, to form regulatory and legal framework, road maps, to coordinate the projects, as well to expand the cooperation with international organizations functioning in this field.