“Rəqəmsal ticarət” üzrə İşçi Qrupun növbəti iclası keçirilib
Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Türkiyə Respublikası Hökuməti arasında imzalanmış rəqəmsal ticarət sahəsində əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumundan irəli gələn məsələlərin icrasının təmin olunması məqsədilə yaradılmış rəqəmsal ticarət üzrə  İşçi Qrupun növbəti iclası keçirilib.
İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin (4SİM) icraçı direktoru Tamerlan Tağıyevin sədrlik etdiyi iclasda Türkiyənin Memorandumdan irəli gələn məsələlərin icrasına məsul olan müvafiq dövlət qurumlarının nümayəndələri də iştirak edib.
İclasda rəqəmsal ticarət indeksinin ölçülməsi, gömrük əməliyyatları və müvafiq qanunvercilik sahəsində görülmüş işlərlə bağlı məlumat verilib, həyata keçiriləcək tədbirlərin effektiv koordinasiyasının təmin olunması barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Qeyd edək ki, Azərbaycan Respublikası Hökuməti ilə Türkiyə Respublikası Hökuməti arasında imzalanmış rəqəmsal ticarət sahəsində əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumunun müddəalarının icrasının təmin olunması üçün Nazirlər Kabinetinin tapşırığına əsasən, İqtisadiyyat Nazirliyində müvafiq İşçi Qrupu yaradılıb. İşçi Qrupa 11 dövlət qurumunun nümayəndələri daxildir və Qrupun fəaliyyətinin əlaqələndirilməsi 4SİM-ə həvalə olunub..

The next meeting of the Working Group on "Digital trade" was held
The next meeting of the Working Group on digital trade established in order to ensure the implementation of the issues arising from the Memorandum of understanding on the cooperation in digital trade signed between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Republic of Turkey was held.
The meeting, chaired by Tamerlan Taghiyev, executive director of the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (C4IR) under the Ministry of economy, was also attended by the representatives of corresponding state agencies of Turkey responsible for the implementation of the issues arising from the Memorandum.
The information was provided at the meeting on the work performed in the field of digital trade index measurement, customs operations and corresponding legislation, and the discussions was implemented on ensuring effective coordination of the measures to be taken.
It should be noted that based on the instructions of the Cabinet of ministers, corresponding Working Group was established at the Ministry of Economy in order to ensure the implementation of the provisions of the Memorandum of understanding on the cooperation in digital trade signed between the Government of the Republic of Azerbaijan and the Government of the Republic of Turkey. The Working Group includes the representatives of 11 state agencies and the coordination of the activities of the Group is entrusted to C4IR.