Dördüncü Sənaye İnqilabı texnologiyaları sahəsində kursların keçirilməsinə dair layihəyə start verilib
08 iyun 2023
4SİM və ABŞ-ın “Coursera” şirkəti arasında Dördüncü Sənaye İnqilabı texnologiyaları sahəsində  1 il ərzində ödənişsiz kursların keçirilməsinə dair müqavilə imzalanıb.
İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi (4SİM) və ABŞ-ın “Coursera” şirkətinin nümayəndələri arasında görüş keçirilib. Görüşdə Dördüncü Sənaye İnqilabı texnologiyaları sahəsindəki ixtisaslar üzrə bilik və bacarıqlarını artırmaq istəyən şəxslərə “Coursera” onlayn tədris platforması üzərindən ödənişsiz əsaslarla kursların təşkili layihəsinin təqdimatı keçirilib. Tədbirdə şirkət tərəfindən layihənin müddəti, seçim prosesi, tədris olunacaq dərslər və digər məsələlər barədə məlumat verilib, müzakirələr aparılıb, rəy və təkliflər dinlənilib.
Sonra 4SİM və “Coursera” şirkəti arasında Dördüncü Sənaye İnqilabı texnologiyaları sahəsində  1 il ərzində ödənişsiz kursların keçirilməsinə dair müqavilə imzalanıb.
Layihə üzrə aidiyyəti dövlət qurumları ilə əməkdaşlıq çərçivəsində proqramlaşdırma, Süni İntellekt, Böyük Verilənlər (Big Data), maşın öyrənməsi, blokçeyn və bulud texnologiyaları, həmçinin liderlik, kommunikasiya və ingilis dili bacarıqları da daxil olmaqla, ümumilikdə 89 sub-kateqoriya üzrə kurslardan faydalanmaq imkanının yaradılması nəzərdə tutulur.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Qeyd: Dünya üzrə 113 milyondan artıq aktiv istifadəçisi olan “Coursera” onlayn təhsil platformasının əsası 2012-ci ildə ABŞ-ın Stendford Universiteti tərəfindən qoyulub. Dünyanın bir sıra dövlətləri ilə əməkdaşlıq edən “Coursera” şirkəti müxtəlif kateqoriyalar üzrə 7 mindən çox onlayn kurs təklif edir.

The project on courses in the field of the Fourth Industrial Revolution technologies been launched
An agreement was signed between C4IR and US company "Coursera" to hold free 1 year lasting free courses in the of the Fourth Industrial Revolution technologies.
Representatives of the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (C4IR) under the Ministry of Economy and US Company "Coursera" held a meeting. At the meeting, a presentation of the project of organizing free courses on the online educational platform "Coursera" were held for those who want to improve their knowledge and skills in the field of the Fourth Industrial Revolution technologies. On this event, the company provided information on the duration of the project, selection process, lessons to be taught and other issues. In addition, discussions were held, opinions and suggestions were heard.
Then, an agreement was signed between C4IR and "Coursera" company of implementation of the free courses in the field of Fourth Industrial Revolution technologies for 1 year.
Within the framework of cooperation with relevant government agencies on this project, it is planned to create an opportunity to benefit total 89 sub-categories of courses, including programming, Artificial Intelligence, Big Data, machine learning, block chain and cloud technologies, as well as leadership, communication and English language skills.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Note: "Coursera" is the online education platform, which has more than 113 million active users worldwide. The Company founded in 2012 by Stanford University of the USA. Cooperating with several countries of the world, the “Coursera" company offers more than 7 thousand online courses in various categories.