“4Sİ Akademiyası” layihəsinə start verilir
“4Sİ Akademiyası” (Dördüncü Sənaye İnqilabı Akademiyası) pilot layihəsi çərçivəsində 1 il ərzində tədris dili ingilis dilində olmaqla Dördüncü Sənaye İnqilabı texnologiyaları sahəsindəki ixtisaslar üzrə bilik və bacarıqlarını artırmaq istəyən 10 minə yaxın şəxs “Coursera”nın təqdim etdiyi 700-dən çox kursa ödənişsiz qoşula biləcək.
İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin (4SİM), Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyində Təhsilin İnkişafı Fondu (TİF) və ABŞ-ın “Coursera” şirkəti ilə birgə əməkdaşlığı çərçivəsində “4Sİ Akademiyası” layihəsinə start verilir.
“Coursera” 100 milyondan çox insanın təhsil aldığı, 7000-dən çox kursların tədris olunduğu onlayn təhsil platformasıdır. Platformada Harvard, Stenford, Dyuk, Miçiqan, London kimi 300-ə yaxın dünyanın ən nüfuzlu universitetlərinin sahəvi kursları ilə yanaşı, bakalavr və magistr ali təhsil dərəcəsinə bərabər proqramları da tədris olunur. Bu platformada həmçinin, Google, IBM, Microsoft, Amazon, Meta kimi qabaqcıl texnologiya şirlətlərinin karyera və şəxsi inkişafa yönəlik kursları da mövcuddur.
Proqram dövründə tədris dili ingilis dilində olmaqla 4Sİ texnologiyaları, o cümlədən Süni İntellekt, Maşın Öyrənməsi, Böyük Verilənlər (Big Data), Data Analitika, Blokçeyn və bulud texnologiyaları, proqramlaşdırma dilləri, eləcə də liderlik, kommunikasiya kimi bacarıqlar da daxil olmaqla ümumilikdə 89 ixtisaslaşdırılmış alt kateqoriyanı əhatə edən 800-ə yaxın kursdan yararlanmaq mümkün olacaqdır.
Layihənin məqsədi ölkədə Dördüncü Sənaye İnqilabı texnologiyaları sahəsində bilik və bacarıqların inkişaf etdirilməsi və əmək bazarında bu sahə üzrə ixtisaslı kadrların hazırlanmasına dəstək olmaqdır.
Pilot layihə çərçivəsində müraciətlərin qəbulu 23 avqust 2023-cü il tarixindən başlayacaq, 7 sentyabr 2023-cü il tarixində isə başa çatacaqdır. Seçilmiş 10 minə yaxın şəxs 15 sentyabr 2023-cü il tarixindən etibarən 1 il ərzində dünyanın nüfuzlu universitetlərinin və şirkətlərinin təqdim etdiyi tədris proqramlarından  6 həftə ərzində növbəli şəkildə ödənişsiz təhsil almaq imkanı əldə edəcəkdir.
Kursları uğurla bitirən şəxslər sonda oxuduqları proqrama uyğun olaraq “Coursera” platforması tərəfindən sertifikat ilə təltif olunacaqlar.

The commencement of the "4IR Academy" project is on the horizon!
Under the collaborative efforts of the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (C4IR) under the Ministry of Economy, the Education Development Fund under the Ministry of Science and Education, and the renowned US-based online education platform, Coursera, the "4IR Academy" project will offer free access to a wealth of over 700 courses for approximately 10,000 eager learners for a duration of one year.
Coursera, with its impressive user base exceeding 100 million and an extensive catalog of over 7,000 courses, including programs affiliated with esteemed institutions like Harvard, Stanford, Duke, Michigan, and London, is set to play a pivotal role in this endeavor. Additionally, Coursera offers programs equivalent to bachelor's and master's degrees, alongside career and personal development courses developed in collaboration with industry giants such as Google, IBM, Microsoft, Amazon, and Meta.
Participants in the "4IR Academy" project will have the unique opportunity to delve into a diverse range of courses across 89 sub-categories, spanning critical 4IR technologies such as programming, Artificial Intelligence, Big Data, Machine Learning, Blockchain, Cloud Technologies, as well as leadership and communication skills. It's important to note that all courses will be conducted in English, ensuring a globally relevant and immersive learning experience.
The primary objective of this project is to foster a highly skilled workforce, well-versed in the technologies of the Fourth Industrial Revolution, while also positioning our nation at the forefront of technological innovation.
Applications for enrollment in this groundbreaking pilot project will be open from August 23, 2023, to September 7, 2023. Once the selection process is complete, approximately 10,000 individuals will embark on a year-long educational journey, featuring alternating six-week sessions with courses offered by world-renowned universities and industry-leading companies, all at no cost.
Upon successful course completion, participants will receive certificates from Coursera, highlighting the specific programs they have mastered.