“4-cü Sənaye İnqilabı Texnologiyalarının sənayedə tətbiqi” mövzusunda seminar keçirilib
Seminarda 4-cü sənaye inqilabı texnologiyaları, onların tətbiq sahələri və tənzimlənməsi haqqında təqdimatlar keçirilib, sahibkarları maraqlandıran mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
24 oktyabr tarixində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin (4SİM) və İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Agentliyi – AZPROMO-nun birgə təşkilatçılığı ilə “4-cü Sənaye İnqilabı Texnologiyalarının sənayedə tətbiqi” mövzusunda seminar keçirilib.
Seminarda 4SİM-in Layihələrin idarə olunması şöbəsinin rəhbəri Gülminə Məlikzadə və Süni intellekt üzrə mütəxəssisi Ruslan Zeynalzadə tərəfindən 4SİM-in fəaliyyəti, cari layihələri, 4-cü sənaye inqilabı texnologiyaları (süni intellekt, əşyaların interneti, blokçeyn, virtual reallıq, 3D çap), onların tətbiq sahələri və tənzimlənməsi haqqında təqdimatlar keçirilib.

A seminar titled 'Application of 4th Industrial Revolution Technologies in Industry' was held
During the seminar, presentations covered various aspects of 4th industrial revolution technologies, including their applications, regulations, and the exchange of ideas on topics of interest to entrepreneurs.
On October 24, a seminar titled 'Application of 4th Industrial Revolution Technologies in Industry' was held. The event was jointly organized by the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (C4IR) and AZPROMO, the Export and Investment Promotion Agency.
During the seminar, presentations were delivered on various aspects of the 4th industrial revolution, including artificial intelligence, Internet of things, blockchain, virtual reality, and 3D printing. Gulmina Malikzade, Head of the Project Management Department at C4IR, and Ruslan Zeynalzade, an artificial intelligence specialist, discussed the applications and regulations of these technologies.
The seminar provided a platform for entrepreneurs to exchange ideas and learn about current projects and initiatives at C4IR. At the end of the event, participants had the opportunity to ask questions and seek further clarification on the topics presented."