Dövlət şirkətlərinin nümayəndələri üçün “4SİM Talks” tədbiri baş tutub
Dekabrın 5-də Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyi tabeliyindəki Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi (4SİM Azərbaycan / C4IR Azerbaijan) tərəfindən növbəti “4SİM Talks” adlı tədbir keçirilib. Silsilə xarakteri daşıyan tədbir bu dəfə Azərbaycan İnvestisiya Holdinqinin idarəetməsində olan dövlət şirkətlərinin nümayəndələri üçün təşkil edilib.
“4SİM”-in icraçı direktoru Fariz Cəfərov tədbir iştirakçılarına 4SİM-in fəaliyyəti, cari layihələri, Yeni Nəsil İqtisadiyyat Strategiyasında nəzərdə tutulmuş süni intellekt üzrə təşəbbüslər, 4SİM ilə Dünya İqtisadi Forumu arasında əməkdaşlıq və elektron ticarət sahəsində yeni texnologiyaların tətbiqi barədə məlumat verib. O bildirib ki, “4SİM Talks” adlı silsilə tədbirləri 4Sİ texnologiyalarının tətbiqi sahəsində maarifləndirməni artırmaq məqsədi ilə mütəmadi olaraq müxtəlif auditoriyalarda təşkil olunur. Bu təşəbbüsün əsas məqsədi universitetlər, dövlət və özəl sektor nümayəndələri arasında süni intellekt, bulud texnologiyası, blokçeyn, 3D çap, virtual reallıq kimi 4Sİ texnologiyaları sahəsi üzrə məlumatlılığı artırmaqdır.
Daha sonra Azərbaycan İnvestisiya Holdinqinin Beynəlxalq Maliyyə İnstitutları, investorlarla əməkdaşlıq və özəlləşdirməyə hazırlıq departamentinin müdiri Abbas Məmmədov tədbir iştirakçılarına AİH-in fəaliyyəti barədə məlumat verib. O, həmçinin AİH-in idarəetməsində olan portfel şirkətlərində son illərdə tətbiqinə başlanılmış korporativ idarəetmə standartları, əldə edilmiş uğurlar, həyata keçirilmiş islahatlar və gələcək planlar barədə danışıb.
Tədbirə qatılan Dünya İqtisadi Forumunun Dördüncü Sənaye İnqilabları Mərkəzləri şəbəkəsinin Şəbəkə və Hökumətlərlə əlaqələr departamentinin rəhbəri Aytuğ Göksu isə dünya iqtisadiyyatının rəqəmsal transformasiyası ilə bağlı tendensiyalar barədə iştirakçıları məlumatlandırıb.
Sonra 4SİM-in süni intellekt üzrə layihə meneceri Ruslan Zeynalzadə “AİH-in idarəetməsində olan portfel şirkətlər üçün 4Sİ həlləri”, Dünya İqtisadi Forumunun investisiya siyasəti və təcrübə üzrə rəhbəri Metyu Stefenson “Rəqəmsal xarici investisiyaların ölkəyə cəlb edilməsi”, “McKinsey & Company” şirkətinin nümayəndəsi İlya Arxipov “Generativ süni intellekt və uğurlu həllər,” “Siemens” şirkətinin Qafqaz və Mərkəzi Asiya üzrə biznes direktoru Pavel Qonçarov “Sənayedə 4Sİ texnologiyalarının tətbiqi ilə bağlı uğurlu təcrübə”, Dünya İqtisadi Forumunun hökumət işləri üzrə rəhbəri Vandana Menon isə “4SİM şəbəkələri” ilə bağlı təqdimatlarla çıxış ediblər.

On December 5th, the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution under the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan organized the next event called "4SİM Talks." This series of events was specifically organized for representatives of state-owned companies under the management of the Azerbaijan Investment Holding.
Fariz Jafarov, Executive Director of "C4IR," provided participants with information about the activities of "4IR," current projects, initiatives related to artificial intelligence outlined in the New Generation Economic Strategy, collaboration with the World Economic Forum through "C4IR," and the implementation of new technologies in the field of e-commerce.
Abbas Mammadov, Director of the International Financial Institutions, Collaboration and Privatization Preparation Department of the Azerbaijan Investment Holding, provided information about the activities of the Azerbaijan Investment Holding. He also discussed corporate governance standards implemented in portfolio companies managed by the Azerbaijan Investment Holding in recent years, achieved successes, implemented reforms, and future plans.
Aytug Goksu, head of the Network and Government Relations Department of the Fourth Industrial Revolution Centers network of the World Economic Forum, informed participants about trends related to the digital transformation of the global economy.
The event featured discussions on "4IR Solutions for Portfolio Companies" by Ruslan Zeynalzada, "Attracting Digital Foreign Investments" by Matthew Stephenson, "Generative Artificial Intelligence" by Ilya Arkhipov, and a Siemens success story in applying "4IR" technologies in industry by Pavel Goncharov. Vandana Menon from the World Economic Forum presented on "C4IR Networks" and related initiatives, rounding off the informative session.
The "4SİM Talks" are series of events organized continuously in various audiences to enhance awareness in the application of "4IR" technologies. The main goal of this initiative is to increase awareness in the field of artificial intelligence, cloud technology, blockchain, 3D printing, virtual reality, and other "4IR" technologies among representatives of universities, the public sector, and private sector.