30 noyabr – 1 dekabr tarixlərində Bakı Konqres Mərkəzində “InMerge İnnovasiya Sammit”-i keçirilib. Sayca üçüncü dəfə təşkil edilən bu tədbir İqtisadiyyat nazirliyi adından Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi (4SİM), Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi adından İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi, eləcə də “Trendyol Group”-un əsas tərəfdaşlığı və “PAŞA Holdinq”-in təşkilatçılığı çərçivəsində baş tutub. Sammitə 20 ölkədən 3000-ə yaxın iştirakçı, 50-dən çox investor, 150-dən çox startup iştirak edib.
Tədbirin ilk günü Azərbaycan Respublikası Prezidentinin köməkçisi və Azərbaycan Respublikası Prezidentinin Administrasiyasının İqtisadi məsələlər və innovativ inkişaf siyasəti şöbəsinin müdiri Şahmar Mövsümov, Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev, İqtisadiyyat nazirinin birinci müavini Elnur Əliyev, “PAŞA Holdinq”-in baş icraçı direktoru Cəlal Qasımov və “Trendyol Group” şirkətinin direktoru Erdem İnan salamlama nitqi ilə tədbirin açılış mərasimində çıxış ediblər.
“Apple” şirkətinin həmtəsisçisi Stiv Vozniakın çıxışının ardınca “İnnovasiya ekosistemlərinin əlaqələndirilməsi və inkişaf üçün regional əməkdaşlıq” adlı hökumət panel müzakirəsində Özbəkistan Respublikasının İnformasiya texnologiyaları və kommunikasiyalarının inkişafı naziri Şerzod Şermatov, Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat nazirinin birinci müavini cənab Elnur Əliyev və Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat nazirinin müavini Fərid Əhmədov, eləcə də Türkiyə Respublikasının Sənaye və texnologiya nazirinin müavini Zekeriya Çoştu iştirak edib.
Sammit çərçivəsində İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi (4SİM), Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyində Təhsilin İnkişafı Fondu, Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi, SOCAR və “Paşa Holdinq” arasında “Azərbaycan Respublikasında innovasiya və startap ekosisteminin inkişafı üçün əməkdaşlıq ilə bağlı Anlaşma Memorandumu” imzalanıb.
İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyi tərəfindən təşkil edilən "Unlocking Data's Potential: Fuelling Innovation with AI" adlı paneldə 4SİM-in icraçı direktoru Fariz Cəfərov iştirak edib. O, verilənlərin süni intellekt əsaslı iqtisadiyyat üçün əhəmiyyətini vurğulayaraq, Azərbaycanda kənd təsərrüfatı, ənənəvi və bərpaolunan enerji, turizm, qida sənayesi və s. sahələrdə süni intellektin tətbiqi üçün geniş imkanların olduğunu vurğulayıb.
Sammitin əsas tərəfdaşlardan biri kimi 4SİM öz fəaliyyətini əks etdirən stendlə də tədbirdə təmsil olunub. Stendə maraq göstərən tədbir iştirakçılarına Dünya İqtisadi Forumunun Dördüncü Sənaye İnqilabı Şəbəkəsinin 18 üzvündən biri olan Azərbaycan Mərkəzinin fəaliyyəti, ölkə qanunvericiliyi ilə bağlı 4SİM çatbotu, Dünya İqtisadi Forumunun Strategic Intelligence platforması barədə  məlumat verilib, informativ video-çarxlar nümayiş olunub və “Coursera” şirkəti ilə “4Sİ Akademiyası” əməkdaşlığı çərçivəsində müsabiqələr keçirilib.

On November 30 - December 1, the "InMerge Innovation Summit" took place at the Baku Congress Center for the third time, co-organized by the Center for Analysis and Coordination or the Fourth Industrial Revolution (C4IR) on behalf of the Ministry of Economy, the Innovation and Digital Development Agency on behalf of the Ministry of Digital Development and Transport, with the main partnership of "Trendyol Group" and by "PASHA Holding."
The summit drew the participation of over 3,000 attendees from more than 20 countries, along with over 50 international investors and more than 150 startups.
The opening ceremony featured speeches from key figures such as Shahmar Movsumov, Assistant to the President of the Republic of Azerbaijan and Director of the Economic Affairs and Innovative Development Policy Department of the Presidential Administration, Rashad Nabiyev, Minister of Digital Development and Transport, Elnur Aliyev, First Deputy Minister of Economy, Jalal Gasimov, CEO of "PAHA Holding" and Erdem Inan, Director of "Trendyol Group."
Following the keynote address by Steve Wozniak, co-founder of "Apple," a government panel discussion on "Connecting and Developing Innovation Ecosystems through Regional Collaboration" took place. The panel included Sherzod Shermatov, Minister of Information Technologies and Communications Development of the Republic of Uzbekistan; Elnur Aliyev, First Deputy Minister of Economy of the Republic of Azerbaijan; Farid Ahmadov, Deputy Minister of Digital Development and Transport; and Zekeriya Çoştu, Deputy Minister of Industry and Technology of the Republic of Türkiye.
Within the summit, a Memorandum of Understanding on collaboration for the development of innovation and startup ecosystems in the Republic of Azerbaijan was signed between the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (C4IR) under the Ministry of Economy, the Education Development Fund under the Ministry of Science and Education, the Innovation and Digital Development Agency under the Ministry of Digital Development and Transport, SOCAR, and "PASHA Holding."
During the panel titled "Unlocking Data's Potential: Fueling Innovation with AI," organized by the Innovation and Digital Development Agency, Fariz Jafarov, Executive Director of C4IR, emphasized the importance of artificial intelligence-based data for the economy. He highlighted the broad opportunities for the application of artificial intelligence in sectors such as agriculture, traditional and renewable energy, tourism, food industry, and more in Azerbaijan.
As one of the main partners, C4IR also represented its activities at a stand, providing information on the activities of the Azerbaijan Center of the Fourth Industrial Revolution, which is one of the 18 members of the Fourth Industrial Revolution Network of the World Economic Forum, the C4IR Chatbot related to national legislation, and the World Economic Forum's Strategic Intelligence platform. Informative videos were displayed, and competitions were held within the framework of collaboration with "Coursera" under the "4SIM Academy."