4SİM fəaliyyəti ilə bağlı ictimaiyyəti məlumatlandırıb
Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi ötənilki fəaliyyətinin yekunlarına dair mətbuat konfransı keçirib.
İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin (4SİM) 2023-cü ilin yekunlarına həsr olunmuş mətbuat konfransı keçirilib. 4SİM-in icraçı direktoru Fariz Cəfərov media nümayəndələrinə qurumun ötən il ərzində fəaliyyəti, Dünya İqtisadi Forumu ilə birgə reallaşdırılan layihə və təşəbbüslər, dövlət qurumları ilə əməkdaşlıq, həyata keçirilən tədbirlərlə bağlı məlumat verib.
Bildirilib ki, 4SİM, həm də Dünya İqtisadi Forumunun (DİF) dünya üzrə mövcud 22 dördüncü sənaye inqilabı (4Sİ) mərkəzindən biri olmaqla yanaşı, MDB-də yeganə bu cür mərkəzdir. 4SİM DİF ilə 3 əsas istiqamətdə fəaliyyət göstərir: süni intellekt və maşın öyrənməsi, əşyaların interneti və şəhər transformasiyası və rəqəmsal ticarət. Bu çərçivədə ötən il 4 startapın Çində keçirilən Yay Davos Forumunda iştirakına dəstək verilib.
Bununla yanaşı, 4SİM 2023-cü ildə 50-dən çox təşəbbüs, 30-dan artıq yerli və beynəlxalq tədbirdə təşkilatçı və tərəfdaş qismində iştirak edib. Dövlət qurumları ilə əməkdaşlıq çərçivəsində 4Sİ texnologiyalarının milli iqtisadiyyatda tətbiqinə dair uğurlu həllər, kənd təsərrüfatı, sənaye, səhiyyə, dövlət satınalmaları, media və  təhsil sahəsində tətbiqinə dair 8 tədqiqat sənədi hazırlanıb.
Məlumat verilib ki, rəqəmsal əkiz (digital twin), Azərbaycan dilində süni intellekt platforması (GenAI) və Müasir Texnologiyalar Mərkəzinin yaradılması ilə bağlı layihələrin icrasına başlanılıb.
Mətbuat konfransında Generativ Süni İntellekt əsaslı “4SİM çatbotu”, “Gömrükdə 4Sİ həlləri”, “Azərbaycan güləşçiləri üçün rəqəmsal həllərin tətbiqi ilə onların rəqabət üstünlüklərinin gücləndirilməsi” layihələrinin icrası ilə bağlı da məlumat verilib.
Diqqətə çatdırılıb ki, 4SİM elm və sənaye klasterinin formalaşdırılmasında fəal iştirakçıdır. Qurum ötən ilin 30 noyabr-1 dekabr tarixlərində Bakıda keçirilən İnMerge İnnovasiya sammitinin 3 əsas tərəfdaşından biri olub. Sammit çərçivəsində SOCAR və “Paşa Holdinq” şirkətlərinin iştirakı ilə startap ekosisteminin inkişafına dəstəklə bağlı qurumlararası əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb. Həmçinin, sənayenin rəqəmsal transformasiyası məqsədilə “SOCAR Polymer” və “AzerGold” şirkətləri üçün “Ağıllı Sənaye Hazırlığı İndeksi” (SİRİ) layihəsi uğurla icra edilib.
“Coursera” şirkəti ilə əməkdaşlıq çərçivəsində “4Sİ Akademiyası” layihəsi uğurla reallaşdırılıb. Layihə çərçivəsində dünyanın aparıcı universitetlərinin və şirkətlərinin 800-ə yaxın kurs və təlimi ödənişsiz təqdim edilib. İndiyədək 4000 nəfər bu kurs və təlimlərdən yararlanıb. “Coursera” ilə əməkdaşlığın bu il də davam etdirilməsi planlaşdırılır.
4Sİ istiqamətində maarifləndirmə məqsədilə il ərzində fərqli auditoriyalar (universitetlər, dövlət qurumları, özəl sektor) üçün 3 dəfə “4SİM Talks” tədbiri keçirilib. Tədbirlərə 600 nəfərdən çox iştirakçı qatılıb.
4SİM həm də gənclərin inkişafı istiqamətində fəal olub. Belə ki, 2023-cü ildə 9 fərqli universitetdən 50 tələbə 4SİM-in layihələrində təcrübə keçib, 4Sİ texnologiyaları sahəsində araşdırmalarda iştirak edib.
Vurğulanıb ki, 2024-cü ildə “Yaşıl dünya naminə həmrəylik ili” və COP29 çərçivəsində milli iqtisadiyyatın müxtəlif sektorlarında “yaşıl” texnologiyalardan istifadənin təşviqi, bu istiqamətə aid startaplara dəstək diqqət mərkəzində olacaq.

A Recap of the Fourth Industrial Revolution Center's Impactful Year
The Center of Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (C4IR) hosted a press conference to disclose the outcomes of its extensive activities. The event highlighted the center's achievements, collaborations, and initiatives from the past year.
Fariz Jafarov, the Executive Director of 4IR, addressed media representatives, shedding light on the institution's involvement in projects and initiatives conducted in collaboration with the World Economic Forum (WEF). The center, recognized as one of the 22 global Fourth Industrial Revolution Centers by the WEF, stands out as the first representative in the Commonwealth of Independent States (CIS).
C4IR Azerbaijan is collaborating with the WEF in three key directions: artificial intelligence and machine learning, the Internet of Things and urban transformation, and digital commerce. C4IR has actively contributed to various global initiatives. Notably, the center supported the participation of four startups in the previous year's Summer Davos held in China.
Throughout 2023, C4IR engaged in over 50 initiatives and participated in more than 30 local and international events. The center's collaboration with government agencies resulted in the preparation of eight research papers focusing on the application of 4IR technologies in sectors such as agriculture, industry, healthcare, government procurement, media, and education.
Exciting projects, including the implementation of digital twins, the creation of the Azerbaijani language Artificial Intelligence platform (GenAI), and the establishment of the Modern Technologies Center, were initiated by C4IR. The press conference highlighted successful executions of projects like the Generative Artificial Intelligence-based "4IR chatbot," "4IR solutions in Customs," and digital solutions for Azerbaijani wrestlers to enhance their competitive advantages.
Emphasizing its role in the science and industry cluster, C4IR actively participated in the InMerge Innovation Summit held in Baku, signing a memorandum of cooperation to support the startup ecosystem. The "Smart Industry Readiness Index" (SIRI) project was successfully implemented for the digital transformation of the industry in collaboration with "SOCAR Polymer" and "AzerGold" companies.
In collaboration with "Coursera," C4IR successfully implemented the "4IR Academy" project, offering over 800 courses and training programs from leading universities and companies worldwide for free. Looking ahead, continued collaboration with "Coursera" is planned for the current year.
For educational outreach, the "4IR Talks" event was held three times throughout the year, engaging diverse audiences and attracting over 600 attendees. In 2023, C4IR actively involved 50 students from nine different universities in projects and research related to 4IR technologies.
The press conference concluded by highlighting C4IR's commitment to promoting "green" technologies in various sectors of the national economy in the frame of the COP29 in 2024. A central focus will be on supporting startups in this environmentally conscious direction.