4SİM və DİF-in Enerji və Materiallar Mərkəzinin nümayəndələri arasında onlayn görüş
Yanvarın 30-da Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin (4SİM) rəhbərliyi Dünya İqtisadi Forumunun (DİF) Enerji və Materiallar Mərkəzinin (EMM) nümayəndələri ilə onlayn görüşüb.
Görüşdə 4SİM-in icraçı direktoru Fariz Cəfərov qurumun DİF ilə əməkdaşlıq layihələrinin cari durumu barədə məlumat verib.
Öz növbəsində DİF-in Enerji və Materiallar Mərkəzinin strateji inteqrasiya rəhbəri Olivia Zeydler Dünya İqtisadi Forumunun 4Sİ Mərkəzlər Şəbəkəsinin enerji sahəsindəki təşəbbüsləri haqqında təqdimat edib.

Online Meeting between Representatives of C4IR and the Center for Energy and Materials of WEF
On January 30, the management of the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (C4IR) engaged in a virtual meeting with representatives from the Energy and Materials Center (EMM) of the World Economic Forum (WEF).
During the introductory session, Fariz Jafarov, the Executive Director of C4IR, provided information about the current status of the institution's cooperation projects with WEF.
In response, Olivia Zeidler, Lead of Strategic Integration at the Center for Energy and Materials of WEF, delivered a presentation outlining the energy initiatives undertaken by the C4IR Centers Network of the World Economic Forum.