4SİM ölkəmizi DİF-in “Global Collaboration Village” platformasında təmsil edir
4SİM və Dünya İqtisadi Forumunun “Global Collaboration Village” platformasının nümayəndələri arasında görüş keçirilib. Görüşdə Azərbaycanın müvafiq dövlət və özəl sektorlarının iştirakı ilə fərqli sahələrdə (enerji, ətraf mühitin mühafizəsi, sənaye və s.) beynəlxalq səviyyədə virtual tədbirlərin təşkili, uğurlu təcrübələrin paylaşılması, eyni zamanda DİF-in Dördüncü Sənaye İnqilabı Mərkəzləri ilə birgə əməkdaşlığın gücləndirilməsi məqsədilə virtual görüşlərin təşkili kimi məsələlər müzakirə olunub.
“Global Collaboration Village” virtual reallıq vasitəsilə real dünya problemlərini həll etmək üçün liderləri bir araya gətirən, gələcək nəsil texnologiya ilə təchiz edilmiş məqsədyönlü platformadır. “Village Accenture” və “Microsoft” ilə birgə Dünya İqtisadi Forumunun təşəbbüsüdür. 142-dən çox şirkət hazırda bu platforma ilə partnyorluq edir.

4SIM represents Azerbaijan on the World Economic Forum's "Global Collaboration Village" Platform
An online meeting took place between C4IR Azerbaijan and representatives of the World Economic Forum's "Global Collaboration Village" platform. During the meeting, discussions revolved around the organization of virtual events aimed at bringing together public and private sector representatives on an international scale across various fields such as energy, environmental protection, and industry. The primary goal is to facilitate the exchange of successful experiences and simultaneously strengthen collaboration with the Centers of the Fourth Industrial Revolution of the World Economic Forum (WEF).
The "Global Collaboration Village" is a purpose-built platform that leverages cutting-edge technology to unite leaders in addressing real-world challenges through an immersive virtual reality experience. This innovative initiative is a collaborative effort between the World Economic Forum, Village Accenture, and Microsoft. Currently, more than 142 companies actively engage in partnerships with this influential platform.