“4Sİ Akademiyası”nda ödənişsiz kurslar davam edir
Daha 1000 nəfər "Coursera" onlayn təhsil platformasında rəqəmsal və kommunikasiya bacarıqlarının inkişafı ilə bağlı kurslarda ödənişsiz iştirak edəcək.
Azərbaycanda daha 1000 nəfər ABŞ-nin “Coursera” platformasında ödənişsiz əsaslarla 6 həftəlik təhsil proqramlarına başlayıb. Bu imkan İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi (4SİM), Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyində Təhsilin İnkişafı Fondu və “Coursera” şirkətinin birgə əməkdaşlığı ilə həyata keçirilən "4Sİ Akademiyası" layihəsi çərçivəsində reallaşdırılır.
Layihənin məqsədi ölkədə rəqəmsal bacarıqların inkişafı, qabaqcıl texnologiyalar sahəsində bilik və bacarıqların artırılması və əmək bazarında ixtisaslı kadrların hazırlanmasına dəstək olmaqdır. 100 milyondan çox insanın təhsil aldığı "Coursera" onlayn təhsil platformasında 280-ə yaxın universitet və qabaqcıl şirkətlərin süni zəka, böyük verilənlər (Big Data), data analitika, blokçeyn, bulud texnologiyaları, liderlik, kommunikasiya, ingilis dili və digər istiqamətlər üzrə 10 minə yaxın kursu tədris olunur. “4Sİ Akademiyası” çərçivəsində platformada Yel, Dyuk, Miçiqan, İllinois, Virciniya kimi 40-a qədər nüfuzlu universitetin, həmçinin, “Google”, “IBM”, “Microsoft”, “Meta” kimi qabaqcıl texnologiya şirkətlərinin ümumilikdə 800-ə yaxın kursu vətəndaşlarımıza ödənişsiz təqdim edilir.
Təlimləri uğurla bitirənlərə sertifikat, “4Sİ Akademiyası” tərəfindən tövsiyə olunan ən azı 2 və ya 3 kursu keçən istifadəçilərə isə rəqəmsal nişanlar (digital badge) verilir. 15 sentyabr 2023-cü il tarixində start verilmiş 1 illik pilot layihəyə qeydiyyat tamamlanıb və qeydiyyatdan keçmiş 10 min nəfər növbəli şəkildə “Coursera” onlayn təhsil platformasından yararlanacaq. Bu günə kimi platformadan 6000 nəfər faydalanıb, onlardan 2000 nəfəri sertifikat əldə edib. Layihənin davamı ilə bağlı əlavə məlumat veriləcək.

Free Courses Continue at the "4SI Academy"
An additional 1,000 individuals will participate in free courses on digital and communication skills development through the Coursera online education platform.
In Azerbaijan, another 1,000 people have begun free six-week educational programs on the U.S.-based Coursera platform. This opportunity is provided under the "4SI Academy" project, a collaboration between the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (under the Ministry of Economy), the Education Development Fund (under the Ministry of Science and Education), and Coursera.
The project aims to enhance digital skills in the country, increase knowledge and competencies in advanced technologies, and support the preparation of qualified professionals for the labour market. Coursera, an online education platform with over 100 million learners, offers nearly 10,000 courses from approximately 280 universities and leading companies. These courses cover various fields such as artificial intelligence, big data, data analytics, blockchain, cloud technologies, leadership, communication, English language, and more. Through the "4SI Academy" project, around 800 courses from prestigious universities like Yale, Duke, Michigan, Illinois, and Virginia, as well as leading tech companies such as Google, IBM, Microsoft, and Meta, are made available for free to Azerbaijani citizens.
Participants who successfully complete the training will receive certificates, and those who complete at least two or three recommended courses by the "4SI Academy" will be awarded digital badges. Registration for the one-year pilot project, which started on September 15, 2023, is now closed, with 10,000 people registered to benefit from Coursera's online education platform in phases. So far, 6,000 individuals have utilized the platform, with 2,000 of them obtaining certificates. Further information about the continuation of the project will be provided.