Fariz Cəfərov “Euronews” telekanalına müsahibə verib
4SİM-in icraçı direktoru Fariz Cəfərov “Euronews” kanalında yayımlanan “Azerbaijan Diary” ("Azərbaycan gündəliyi") verilişinə qurumun fəaliyyəti və həyata keçirdiyi layihələr barədə müsahibə verib.
Bildirlib ki, “Azərbaycan 2030 - Gələcəyə baxış” çərçivəsində, 4SİM 3 əsas istiqamət üzrə - biznes, hökumət və cəmiyyət - 60 təşəbbüs həyata keçirməyi planlaşdırır.
Dünya İqtisadi Forumu ilə əməkdaşlıq çərçivəsində, “Ağıllı Sənaye Hazırlığı İndeksi” metodologiyasının tətbiqi ilə bağlı işlər aparılır. 2030-cu ilə kimi 650 yerli müəssisənin rəqəmsal transformasiya hazırlığının ölçülməsi və tətbiqinə dəstək göstərilməsi nəzərdə tutulur.
Qabaqcıl texnologiyaların tətbiqi ilə sürətlə baş verən dəyişikliklərə vətəndaşların hazır olması istiqamətində Coursera şirkəti ilə rəqəmsal bilik və bacarıqların inkişafı üzrə layihə davam edir.
Rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafı strategiyası çərçivəsində 9 ana layihədən biri kimi Azərbaycan dilində yaradıcı (generativ) süni intellekt sisteminin yaradılması üçün işlər görülür.
COP29 çərçivəsində enerji istehlakında süni intellektin tətbiqinin nəticələri, faydaları və uğurları təqdim olunacaq. Cleantech, Energytech və Greentech texnologiyalarını əhatə edən bir çox beynəlxalq təcrübə və nailiyyətlər ölkəyə gətirirlir.
Yerli startap ekosisteminin inkişafına dəstək məqsədilə üçün Baku ID və İnMerge kimi mühüm regional tədbirlədə 4SİM tərəfdaş qismində çıxış edir.

Fariz Jafarov, Executive Director of C4IR, Interviewed on Euronews
Fariz Jafarov, the Executive Director of the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (C4IR), gave an interview on Euronews as part of the "Azerbaijan Diary" program, where he discussed the organization’s activities and ongoing projects.
Within the framework of "Azerbaijan 2030 - Vision for the Future," C4IR plans to implement 60 initiatives across three key areas: business, government, and society.
In collaboration with the World Economic Forum, efforts are underway to apply the "Smart Industry Readiness Index" methodology. By 2030, the digital transformation readiness of 650 local enterprises is expected to be assessed and supported.
To prepare citizens for the rapid changes brought about by advanced technologies, a project aimed at developing digital knowledge and skills is ongoing in partnership with Coursera.
As part of the strategy for developing the digital economy, work is underway to create a generative artificial intelligence system in the Azerbaijani language, one of nine major projects in this area.
At COP29, the results, benefits, and successes of applying artificial intelligence to energy consumption will be presented. Various international experiences and achievements in Cleantech, Energytech, and Greentech technologies are being introduced to the country.
To support the development of the local startup ecosystem, C4IR is participating as a partner in significant regional events such as Baku ID and InMerge.