ADA Universitetində süni intellekt və data elmləri üzrə “Birinci Avrasiya Forumu” keçirilib
ADA Universitetində təşkil olunan beynəlxalq forumda dünyanın 8 ölkəsindən aparıcı universitetlərin professorları iştirak edib.
Tədbirin iştirakçılarını salamlayan ADA Universitetinin prorektoru, Milli Məclisin deputatı Fariz İsmayılzadə bildirib ki, forumda maşın proqramlaşdırma, süni intellekt və data elmləri sahələrində mütərəqqi yanaşmalar müzakirə ediləcək. Forum dünyanın bir çox aparıcı universitetlərində çalışan alimlər süni intellekt nəzəriyyəsi, yeni metodların inkişafı, tibbi, kibertəhlükəsizlik, idman və kənd təsərrüfatı kimi sahələrdə data elmləri tətbiqləri üzrə ixtisaslaşan mütəxəssisləri bir araya gətirib.
İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin (4SİM) icraçı direktoru Fariz Cəfərov qurumun fəaliyyəti və elm və sənaye 4.0 klasterinin formalaşdırılması istiqamətində həyata keçirdiyi layihələr barədə məlumat verib. Bildirlib ki, 51 təşəbbüs, o cümlədən 8 ana layihəni özündə ehtiva edən “Rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafı üzrə strategiya” hazırlanıb. İnsan kapitalının inkişafı üzrə “Coursera” şirkəti ilə icra olunan “4Sİ Akademiyası” layihəsi uğurla davam edir. 4SİM həmçinin Dünya İqtisadi Forumu ilə sıx əməkdaşlıq edir.

The "First Eurasian Forum on Artificial Intelligence and Data Sciences" took place at ADA University, gathering professors from leading universities across eight countries.
In his opening remarks, ADA University's Vice-Rector and Member of Parliament, Fariz Ismailzade, welcomed participants and highlighted that the forum would explore cutting-edge approaches in machine learning, artificial intelligence, and data sciences. The event brought together experts specializing in AI theory, the development of new methodologies, and the application of data sciences in diverse fields such as medicine, cybersecurity, sports, and agriculture. Scholars from prestigious universities worldwide attended to share their insights.
Fariz Jafarov, Executive Director of the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (C4IR) under the Ministry of Economy, gave an overview of the organization’s initiatives, particularly its efforts to develop the Science and Industry 4.0 cluster. He shared that a "Digital Economy Development Strategy" has been prepared, comprising 51 initiatives and 8 key projects. He also noted the ongoing success of the "4IR Academy" project, implemented in partnership with Coursera, aimed at fostering human capital development. Additionally, C4IR maintains strong collaboration with the World Economic Forum.