“Baku ID 2025” festivalı yekunlaşıb
SABAH.HUB İnnovasiya Mərkəzinin təşkilatçılığı və İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin (4SİM) əsas tərəfdaşlığı ilə keçirilən “Baku İD 2025” startap və innovasiya festivalı başa çatıb.
19-20 iyun tarixlərində keçirilən tədbirin əsas məqsədi innovasiya, texnologiya və sahibkarlıq sahəsində fəaliyyət göstərən startaplarla investorlar arasında əlaqə qurmaq, onların inkişafını və maliyyə cəlbediciliyini stimullaşdırmaq olub.
Festivalın ilk günü 4SİM-in icraçı direktoru Fariz Cəfərov “AI as a Talent Multiplier: Shaping the Future Workforce” adlı paneldə spiker qismində çıxış edərək süni intellektin əmək bazarına və təhsilə təsiri barədə fikirlərini bölüşüb.
4SİM-in rəhbərliyinin iştirak etdiyi “Venture Building and Corporate Innovation in Azerbaijan and the Region” adlı dəyirmi masada regionda innovasiya yönümlü institutlararası əməkdaşlıq müzakirə olunub.
Festivalın sonuncu günü 4SİM-in təşkil etdiyi “Future-Proofing Education: AI & Academia Unite” panel sessiyası keçirilib. Qurumun Rəqəmsal iqtisadiyyat şöbəsinin rəhbəri Xəyalə Fətullayevanın moderatorluğu ilə keçən paneldə Silikon vadisindən olan “Qwasar” şirkətinin baş icraçı direktoru Kvame Yamanane, Kembric Universitetindən Niall McNulty, “MentalUP” şirkətinin təsisçisi İqor Burattini və SOCAR-ın Süni intellekt üzrə baş mütəxəssisi Mirəkrəm Ağalarov iştirak ediblər. Çıxışçılar süni intellekt texnologiyalarının təhsilə inteqrasiyası, çevik komandaların qurulmasında süni intellekt alətlərindən istifadə və region üçün potensial EdTech imkanları ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.
Qeyd edək ki, festival boyunca 4SİM-in stendi də iştirakçıların böyük marağına səbəb olub. Ziyarətçilərə “Milli Proqram”, “Sənaye 4.0 Hazırlıq Proqramı” və Dünya İqtisadi Forumunun “Yay Davosu” təşəbbüsü və “Strategic Intelligence” platforması ilə bağlı məlumatlar verilib. İki gün ərzində festivalda iştirak edən 150-dən çox ziyarətçi “Coursera” onlayn təhsil platformasından ödənişsiz yararlanmaq üçün “Milli Proqram”a qoşulub.
“Baku ID 2025” tədbirinin sonunda festivalda təqdimatlarla çıxış edən qalib startaplara 3 milyon ABŞ dolları həcmində investisiya mükafatları təqdim olunub. Builki festivalda 5000-dən çox iştirakçı, 140-dan artıq startap və 47 sponsor və tərəfdaş bir araya gəlib.

“Baku ID 2025” festival has concluded
The “Baku ID 2025” startup and innovation festival, organized by the SABAH.HUB Innovation Center and with the main partnership of the Center for the Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (C4IR) under the Ministry of Economy, has come to an end.
The main goal of the event, held on June 19–20, was to establish connections between startups operating in the fields of innovation, technology, and entrepreneurship and investors, as well as to stimulate their development and financial attractiveness.
On the first day of the festival, Executive Director of C4IR Fariz Jafarov participated as a speaker in the panel “AI as a Talent Multiplier: Shaping the Future Workforce,” sharing his views on the impact of artificial intelligence on the labor market and education.
At the roundtable titled “Venture Building and Corporate Innovation in Azerbaijan and the Region,” attended by the leadership of C4IR, inter-institutional cooperation focused on innovation in the region was discussed.
On the final day of the festival, the panel session “Future-Proofing Education: AI & Academia Unite” organized by C4IR was held. Moderated by the head of the Digital Economy Department of the Center, Khayala Fatullayeva, the panel featured participation from CEO of “Qwasar” based in Silicon Valley Kwame Yamgnane, Niall McNulty from Cambridge University, founder of “MentalUP” Igor Burattini, and Lead AI Specialist at SOCAR Mirakram Agalarov. The speakers exchanged views on the integration of artificial intelligence technologies into education, the use of AI tools in building agile teams, and potential EdTech opportunities for the region.
It should be noted that C4IR’s booth also attracted great interest during the festival. Visitors were informed about the “National Program,” the “Industry 4.0 Readiness Program,” the World Economic Forum’s “Summer Davos” initiative, and the “Strategic Intelligence” platform. Over two days, more than 150 visitors joined the “National Program” to benefit from free access to the Coursera online education platform.
At the conclusion of the “Baku ID 2025” event, winning startups that gave presentations at the festival were awarded investment prizes totaling 3 million USD. This year’s festival brought together over 5,000 participants, more than 140 startups, and 47 sponsors and partners.