“Milli Proqram” istifadəçiləri “Coursera” platformasında 13 mindən çox kursdan yararlana bilər
“4Sİ Akademiyası” çərçivəsində “Milli Proqram”da daha 550 kurs və təlim istifadəçilər üçün əlçatan oldu. Proqram istifadəçiləri ümumilikdə 13000-dən çox təlimdən faydalana bilər.
İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi (4SİM) və Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyində Təhsilin İnkişafı Fondunun birgə əməkdaşlığı ilə həyata keçirilən “4Sİ Akademiyası” çərçivəsində “Milli Proqram”da istifadəçilərin yararlana biləcəyi kursların sayı artırılıb. Bu gündən etibarən proqram çərçivəsində daha 550 kurs ödənişsiz olaraq vətəndaşların istifadəsinə verilib.
Proqrama yeni əlavə edilən kurs və təlimlərin təminatçısı Kembric, Dyuk, Con Hopkins, London universitetləri kimi nüfuzlu təhsil müəssisəsələri və “Meta”, “IBM”, “Microsoft”, “Siemens” kimi aparıcı şirkətlərdir. Həmin kurslar modelləşdirmə, animasiya, süni intellekt, qrafik və vizual dizayn, data təhlükəsizliyi və s. istiqamətdə bacarıqların inkişafı üçün fürsətlər yaradır (yeni kursların siyahısı – https://shorturl.at/yYr5K). Beləliklə, “Milli Proqram” istifadəçiləri artıq “Coursera” platformasında 13 mindən çox kurs və təlimdən yararlana bilərlər.
“Coursera” platformasında Oksford, Stenford, Yel, Edinburq, Mançestr, Miçiqan, İllinoys, Florida, Sidney, eləcə də “Google”, “AWS”, “Oracle”, “Gitlab”, “Intel”, “SAP”, “Salesforce” kimi dünyanın 350-yə yaxın ən nüfuzlu universitet və aparıcı texnologiya şirkətlərinin sahəvi kurs və proqramı “Milli Proqram” istifadəçiləri üçün əlçatandır.
Bu günə kimi “Milli Proqram”dan 37500 vətəndaş yararlanıb. Aprel ayından başlayan proqramda istifadəçilər 66 min kursu uğurla başa vurublar. “Milli Proqram” istifadəçiləri daha çox süni intellekt, data elmi, layihələrin idarə olunması və biznes sahələri üzrə təlimlərə üstünlük verirlər.
“Milli Proqram” istifadəçilərinin ən çox müraciət etdiyi TOP 10 təlim və kurslar:
1. Süni intellekt hamı üçün (AI For Everyone) - 3192 nəfər
2. Layihələrin idarəolunması əsasları (Project Management Fundamentals) – 1907 nəfər
3. Layihələrin idarəolunmasının əsasları (Foundations of Project Management) -1609 nəfər
4. Süni intellektə giriş (Introduction to Artificial Intelligence) – 1512 nəfər
5. Data elminin əsasları: Data hər yerdə (Foundations: Data, Data, Everywhere) – 1426 nəfər
6. Data elmi nədir? (What is Data Science?) – 1253 nəfər
7. Süni intellekt, biznes və gələcəyin peşələri (AI, Business & the Future of Work) – 1084 nəfər
8. Liderlik bacarıqları (Leadership Skills) – 1070 nəfər
9. Layihələrin idarəolunmasına giriş (Introduction to Project Management) - 1062 nəfər
10. İngilis dilində peşəkar email yazışmaları (Write Professional Emails in English) – 1032 nəfər
Proqramın məqsədi ölkədə rəqəmsal iqtisadiyyata keçidi sürətləndirmək üçün dördüncü sənaye inqilabı texnologiyaları sahəsində bilik və bacarıqların inkişaf etdirilməsi və əmək bazarında bu sahə üzrə ixtisaslı kadrların hazırlanmasına dəstək olmaqdır. Azərbaycan vətəndaşları yaşından və məşğulluq vəziyyətindən asılı olmayaraq https://form.4sim.gov.az saytından qeydiyyatdan keçərək bu imkandan yararlana bilirlər.
“Milli Proqram” istifadəçiləri platformada 2500 kursu Azərbaycan dilində altyazı ilə, ən çox tələb olunan 15 kursu isə “deep fake” texnologiyası ilə dublyajda izləyə bilərlər (kursların siyahısı - https://bit.ly/4ogG5Mw).
Proqram çərçivəsində 1 il ərzində on minlərlə istifadəçinin dünyanın ən böyük onlayn tədris platforması olan “Coursera”da təlimlərdən faydalanması nəzərdə tutulub. “Milli Proqram” SOCAR, “Paşa Holdinq”, bp, JOCAP və “Azerconnect Group” kimi aparıcı şirkətlərin tərəfdaşlığı ilə həyata keçirilir.
Qeyd edək ki, “4Sİ Akademiyası”nın ilkin pilot mərhələsində 10000 nəfər “Coursera”dan faydalanıb, 4200-dən çox beynəlxalq sertifikat əldə olunub. Layihə 2024-cü ildə “Coursera” şirkəti tərəfindən “Üstün Nailiyyət Mükafatı 2024” müsabiqəsinin “Süni İntellekt İnnovasiyası” kateqoriyası üzrə qalibi olub.

Over 13,000 Courses Now Accessible to Citizens through the Nation Program on Coursera
As part of the 4IR Academy, an initiative jointly implemented by the Centre for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (C4IR Azerbaijan) under the Ministry of Economy and the Education Development Fund under the Ministry of Science and Education, access to the Nation Program has been further expanded.
An additional 550 new courses and training programmes have been made available to citizens free of charge, bringing the total number of learning opportunities on Coursera to more than 13,000.
The newly added courses are provided by some of the world’s most prestigious universities — including Cambridge, Duke, Johns Hopkins, and the University of London — as well as leading technology companies such as Meta, IBM, Microsoft, and Siemens.
These programmes offer opportunities to strengthen skills in modelling, animation, artificial intelligence, graphic and visual design, and data security (list of new courses). Through this expansion, Nation Program users now have access to a comprehensive global catalogue of online education resources.
The Coursera platform already provides Azerbaijani learners with content from more than 350 leading universities and companies, including Oxford, Stanford, Yale, Edinburgh, Manchester, Michigan, Illinois, Florida, and Sydney, as well as Google, AWS, Oracle, GitLab, Intel, SAP, and Salesforce.
Building Digital Competencies Nationwide
To date, over 37,500 citizens have benefited from the Nation Program since its launch in April 2025, successfully completing 66,000 courses. Participants most frequently choose topics related to artificial intelligence, data science, project management, and business innovation.
The top ten most popular courses among participants are:
1. AI For Everyone – 3,192 participants
2. Project Management Fundamentals – 1,907 participants
3. Foundations of Project Management – 1,609 participants
4. Introduction to Artificial Intelligence – 1,512 participants
5. Foundations: Data, Data, Everywhere – 1,426 participants
6. What is Data Science? – 1,253 participants
7. AI, Business & the Future of Work – 1,084 participants
8. Leadership Skills – 1,070 participants
9. Introduction to Project Management – 1,062 participants
10. Write Professional Emails in English – 1,032 participants
Advancing Human Capital for the Digital Economy
The Nation Program aims to accelerate Azerbaijan’s transition to a digital economy by developing advanced skills in Fourth Industrial Revolution technologies and supporting the training of qualified professionals to meet labour market needs.
Citizens of all ages and employment backgrounds can register at https://form.4sim.gov.az to access the program free of charge.
Users can view over 2,500 courses with Azerbaijani subtitles, while the 15 most popular courses are also available with AI-powered deepfake dubbing in Azerbaijani (course list).
Within one year, tens of thousands of citizens are expected to benefit from the world’s largest online learning platform through the Nation Program, implemented in partnership with leading companies including SOCAR, Pasha Holding, bp, JOCAP, and Azerconnect Group.
During its pilot phase, the 4IR Academy engaged 10,000 learners, resulting in the issuance of over 4,200 international certificates. The initiative was recognised by Coursera with the “Outstanding Achievement Award 2024” in the category of Artificial Intelligence Innovation.