“Coursera” platformasında “Milli Proqram”ın interfeysi Azərbaycan dilində istifadəyə verilib
“Coursera” onlayn təhsil platformasında “4Sİ Akademiyası” çərçivəsində təqdim olunan “Milli Proqram”ın interfeysi artıq Azərbaycan dilində istifadəyə verilib.
İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin (4SİM) dəstəyi ilə həyata keçirilən bu təşəbbüs platformadan istifadə edən vətəndaşlar üçün öyrənmə prosesini daha da rahat və səmərəli etmək məqsədi daşıyır. İnterfeysin Azərbaycan dilində olması vətəndaşların qlobal biliklərə çıxışını asanlaşdırararq təhsil imkanlarını genişləndirəcəkdir.
Qeyd edək ki, daha əvvəl “Milli Proqram” çərçivəsində platformada təqdim olunan 2500-dən çox təlim ana dilimizə altyazı ilə tərcümə edilmiş, ən çox tələbat olan 15 təlim isə “deep fake” texnologiyası vasitəsilə dublyaj olunmuşdu (kursların siyahısı - https://bit.ly/4ogG5Mw).
4SİM və Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyində Təhsilin İnkişafı Fondunun birgə əməkdaşlığı ilə həyata keçirilən “Milli Proqram” çərçivəsində bu ilin aprel ayından etibarən 45 minə yaxın vətəndaş platformada təqdim olunan təlimlərdən ödənişsiz yararlanaraq, 71 mindən çox təlimi uğurla başa vurub.
Proqramın məqsədi ölkədə rəqəmsal iqtisadiyyata keçidi sürətləndirmək üçün dördüncü sənaye inqilabı texnologiyaları sahəsində bilik və bacarıqların inkişaf etdirilməsi və əmək bazarında bu sahə üzrə ixtisaslı kadrların hazırlanmasına dəstək olmaqdır.
“Coursera” platformasında Oksford, Kembric, Stenford, Yel, Dyuk, London, Edinburq, Mançestr, Miçiqan, Con Hopkins, İllinoys, Florida, Sidney, eləcə də “Microsoft”, “Google”, “Meta”, IBM, “AWS”, “Oracle”, “Gitlab”, “Intel”, SAP, “Salesforce”, “Siemens” kimi dünyanın 375-dən çox ən nüfuzlu universitet və aparıcı texnologiya şirkətlərinin 13 mindən çox sahəvi kurs və proqramı “Milli Proqram” istifadəçiləri üçün əlçatandır.
Azərbaycan vətəndaşları yaşından və məşğulluq vəziyyətindən asılı olmayaraq https://form.4sim.gov.az saytından qeydiyyatdan keçərək bu imkandan yararlana bilirlər.
Proqram SOCAR, Paşa Holdinq, bp, JOCAP və “Azerconnect Group” kimi aparıcı şirkətlərin tərəfdaşlığı ilə həyata keçirilir.

Azerbaijani-Language Interface Launched for the “4IR Academy - Nation Program” on Coursera
The interface of the “Nation Program” offered through the Coursera online learning platform under the 4IR Academy has now been launched in the Azerbaijani language.
Implemented with the support of the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (C4IR Azerbaijan) under the Ministry of Economy, this initiative aims to make the learning experience more seamless and accessible for all citizens. The introduction of a fully localised interface significantly expands access to global knowledge, enabling broader and more inclusive learning opportunities for Azerbaijani users.
Previously, over 2,500 courses within the Nation Program were made available with Azerbaijani subtitles, while 15 of the most in-demand courses were dubbed using “deep fake” voice technology. (List of dubbed courses: https://bit.ly/4ogG5Mw)
Since April of this year, nearly 45,000 citizens have benefited from free access to Coursera’s learning catalogue through the Nation Program, collectively completing more than 71,000 courses. The initiative is delivered in partnership with C4IR Azerbaijan and the Education Development Fund under the Ministry of Science and Education.
The Program aims to develop advanced skills in Fourth Industrial Revolution technologies, accelerate the country’s transition to a digital economy, and strengthen the supply of qualified specialists in emerging fields of the labour market.
Through Coursera, participants gain access to more than 13,000 courses and professional programmes from over 375 leading universities and global technology companies, including Oxford, Cambridge, Stanford, Yale, Duke, London, Edinburgh, Manchester, Michigan, Johns Hopkins, Illinois, Florida, Sydney, as well as Microsoft, Google, Meta, IBM, AWS, Oracle, GitLab, Intel, SAP, Salesforce, and Siemens.
All Azerbaijani citizens—regardless of age or employment status—can register via https://form.4sim.gov.az to benefit from this opportunity.
The Program is implemented in partnership with leading companies such as SOCAR, PASHA Holding, bp, JOCAP and Azerconnect Group.