“Sənaye 4.0 Hazırlıq” Proqramı çərçivəsində müəssisələrin texnoloji hazırlıq səviyyəsi qiymətləndirilir
14 noyabr 2025
İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin (4SİM) həyata keçirdiyi “Sənaye 4.0 Hazırlıq” Proqramına müraciət edən müəssisələrin texnoloji hazırlıq səviyyələrinin müəyyənləşdirilməsi prosesi davam edir.
Bu çərçivədə artıq bir neçə müəssisədə yerli və beynəlxalq mütəxəssislərin iştirakı ilə texnoloji transformasiya üzrə yerində qiymətləndirmə aparılıb. “Azərsun Holding”in “Sun Tea” çay fabrikində, “Azertexnolayn” MMC-nin Sumqayıt Sənaye Parkında yerləşən polad boru zavodunda, “Azəri Taxıl” MMC-nin  quşçuluq təsərrüfatında, “KonstraLab Industries” QSC-nin tikinti materialları istehsalı müəssisəsində və “STP Polimer” zavoduna baxış keçirilib.
İstehsal prosesləri, əməliyyatların idarə olunması, texnoloji infrastruktur, avtomatlaşdırma səviyyəsi və rəqəmsallaşma potensialı təhlil olunub. Müəssisələrdə həmçinin dayanıqlı inkişaf istiqaməti üzrə qiymətləndirmələr aparılır, enerji səmərəliliyi, resursların idarəedilməsi, tullantıların optimallaşdırılması, sosial məsuliyyət və korporativ idarəetmə üzrə mövcud vəziyyət araşdırılır. Növbəti mərhələdə toplanmış məlumatlar əsasında müəssisələrin cari vəziyyətini əks etdirən ətraflı qiymətləndirmə hesabatları hazırlanacaq.
“Sənaye 4.0 Hazırlıq” Proqramı İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi ilə həyata keçirilir və ölkə sənayesində texnoloji transformasiyanı sürətləndirməyi, innovasiya əsaslı istehsal modellərinin tətbiqini genişləndirməyi, müəssisələrin əməliyyat səmərəliliyini və rəqabət qabiliyyətini artırmağı hədəfləyir. Proqrama qoşulan yerli sənaye müəssisələrinin həm texnoloji transformasiya, həm də dayanıqlı inkişaf göstəriciləri beynəlxalq metodologiya əsasında qiymətləndirilir və hər bir müəssisə üçün fərdi inkişaf üzrə yol xəritəsi hazırlanır.
Proqrama qoşulmaq istəyən şirkətlər industry4.az platforması üzərindən qeydiyyatdan keçə bilərlər. İştirak tamamilə ödənişsizdir.

Assessing Technological Readiness of Enterprises under the “Industry 4.0 Readiness” Program
The assessment of technological readiness levels of enterprises participating in the “Industry 4.0 Readiness” Program, implemented by the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (C4IR Azerbaijan) under the Ministry of Economy, is actively underway.
As part of this process, local and international experts have conducted on-site evaluations of industrial transformation across several enterprises. Assessments have already taken place at Azersun Holding’s Sun Tea factory, Azertexnolayn’s steel pipe plant located in the Sumgait Industrial Park, Azeri Taxıl’s poultry production facility, KonstraLab Industries’ construction materials manufacturing site, and the STP Polymer factory.
These on-site evaluations examine production processes, operational management, technological infrastructure, automation levels, and digitalisation potential. In addition, enterprises undergo sustainability assessments that review energy efficiency, resource management, waste optimisation, corporate social responsibility, and governance practices. The next phase of the Programme involves preparing detailed evaluation reports that reflect the current state of each enterprise based on the collected data.
Supported by the Ministry of Economy, the “Industry 4.0 Readiness” Program aims to accelerate technological transformation across the national industrial sector, promote the adoption of innovation-driven production models, and strengthen operational efficiency and competitiveness. Participating enterprises are assessed using international methodologies across both technological transformation and sustainable development indicators, and each company receives a customised roadmap outlining its future development trajectory.
Companies interested in joining the Program may register via the industry4.az platform. Participation is fully free of charge.