Cari ildə 15 müəssisə “Sənaye 4.0 Hazırlıq” Proqramına qoşulub
İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin (4SİM) həyata keçirdiyi “Sənaye 4.0 Hazırlıq” Proqramına müraciət edən müəssisələrin sayı 15-ə çatıb.
“Norm Sement” şikəti “Sənaye 4.0 Hazırlıq” Proqramına qoşulan növbəti müəssisə olub. 4SİM-in icraçı direktoru Fariz Cəfərovun “Norm Sement” şirkətininin baş icraçı direktorunun maliyyə və strategiya məsələləri üzrə müavini Elvin Mirzəyevlə görüşündə “Sənaye 4.0 Hazırlıq” Proqramının məqsədləri, əsas istiqamətləri, müəssisələrin texnoloji hazırlıq səviyyəsinin beynəlxalq metodologiya əsasında qiymətləndirilməsi və transformasiya potensialının müəyyənləşdirilməsi barədə məlumat verilib. Bildirilib ki, proqram sənaye müəssisələrində texnoloji transformasiya proseslərini sürətləndirməklə onların əməliyyat səmərəliliyini artırmağı, innovativ yanaşmaların tətbiqini genişləndirməyi və rəqabətqabiliyyətliliyini gücləndirməyi hədəfləyir.
Elvin Mirzəyev bildirib ki, “Norm Sement” şirkətin transformasiya planlarının daha sistemli şəkildə həyata keçirilməsində, resurslardan səmərəli istifadənin artırılmasında və yeni texnoloji imkanların tətbiqində maraqlıdır.
Bu ilin iyul ayından başlayan “Sənaye 4.0 Hazırlıq” Proqramına artıq 15 müəssisə qoşulub. Artıq müəssisələrdə yerli və beynəlxalq mütəxəssislərin iştirakı ilə texnoloji transformasiya üzrə yerində qiymətləndirmə proseslərinə başlanılıb. Müəssisələrə baxış zamanı istehsal prosesləri, əməliyyatların idarə olunması, infrastruktur, avtomatlaşdırma səviyyəsi və texnoloji transformasiya potensialı təhlil olunur. Proqram çərçivəsində həmçinin dayanıqlı inkişaf istiqaməti üzrə qiymətləndirmələr aparılır. Bizneslərin enerji səmərəliliyi, resursların idarəedilməsi, tullantıların optimallaşdırılması, sosial məsuliyyət və korporativ idarəetmə üzrə mövcud vəziyyəti araşdırılır.
“Sənaye 4.0 Hazırlıq” Proqramı İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi ilə həyata keçirilir. Proqram nəticəsində hər bir müəssisə texnoloji transformasiyaya dair fərdi yol xəritəsi əldə edir. Yol xəritəsinin icrası mərhələsində şirkətlərə Azərbaycan Biznesinin İnkişafı Fondu (ABİF) tərəfindən güzəştli kreditlər və beynəlxalq ekspertlərin iştirakı ilə ekspertiza dəstəyi təqdim olunur.
İstehsalat, mədənçilik, tikinti, kənd təsərrüfatı və digər sahələr üzrə fəaliyyət göstərən şirkətlər proqramda iştirak edə bilərlər. Bunun üçün fiziki və hüquqi şəxslər industry4.az platformasında qeydiyyatdan keçməlidirlər. Proqramda iştirak ödənişsizdir.

Fifteen Enterprises Join the “Industry 4.0 Readiness” Program in 2025
The number of enterprises applying to the “Industry 4.0 Readiness” Programme, implemented by the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (C4IR Azerbaijan) under the Ministry of Economy, has reached fifteen.
“Norm Cement” is the latest company to join the Programme. During a meeting between Fariz Jafarov, Executive Director of C4IR Azerbaijan, and Elvin Mirzayev, Deputy CEO for Finance and Strategy at Norm Cement, the parties discussed the Programme’s objectives, focus areas, and its methodology for assessing technological maturity using globally recognised frameworks. The meeting also highlighted how the Programme evaluates enterprise-level transformation potential and supports companies in accelerating their digital evolution.
The Programme aims to enhance operational efficiency, scale the adoption of innovative approaches, and strengthen the competitiveness of industrial enterprises by catalysing technology-driven transformation.
Elvin Mirzayev noted that Norm Cement is committed to implementing its transformation plans more systematically, improving resource efficiency, and adopting new technological capabilities to support long-term, sustainable growth.
Launched in July of this year, the Programme has already attracted fifteen participating enterprises. Local and international experts have begun conducting on-site assessments of technological transformation readiness. These assessments examine production workflows, operational management, infrastructure, automation levels, and broader transformation potential. In addition, companies undergo evaluations related to sustainable development, covering energy efficiency, resource management, waste optimisation, social responsibility, and corporate governance.
Supported by the Ministry of Economy, the Industry 4.0 Readiness Programme provides each participating enterprise with a tailored roadmap for technological transformation. During the roadmap implementation phase, companies may access concessional financing from the Azerbaijan Business Development Fund (ABIF), as well as expert support from international specialists.
Companies operating in the manufacturing, mining, construction, agriculture, and other sectors are eligible to join the Programme. Interested legal entities and individuals may register through the industry4.az platform. Participation is fully free of charge.