“Milli Proqram” istifadəçilərinin sayı 60 min nəfərə çatıb
İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi (4SİM) və Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyində Təhsilin İnkişafı Fondunun (TİF) birgə icra etdiyi “4Sİ Akademiyası” çərçivəsində “Milli Proqram”a daha 7500 nəfər qoşularaq təlimlərə başlayıb. Vətəndaşlar altı həftə müddətində “Coursera” onlayn təhsil platformasında rəqəmsal bacarıqlar, süni intellekt, data analitikası, proqramlaşdırma, biznes və digər prioritet sahələr üzrə beynəlxalq səviyyəli təlimlərdən yararlanacaqlar.
2025-ci ilin mart ayından start verilən “Milli Proqram”ın icrası çərçivəsində indiyədək 60 min nəfər “Coursera” platformasında 250 min təlimə qoşulub. Onlar 90 mindən çox təlimi uğurla tamamlayaraq beynəlxalq səviyyəli sertifikatlar əldə ediblər.
“Milli Proqram”ın məqsədi ölkədə rəqəmsal bacarıqların artırılması, innovasiya yönümlü təfəkkürün təşviqi və yeni texnologiyalara inteqrasiyanın sürətləndirilməsidir. Proqram vasitəsilə iştirakçılar qlobal miqyasda tanınan onlayn təhsil platforması üzərindən müasir texnologiyalar, analitik düşüncə, idarəetmə və kommunikasiya bacarıqlarının inkişafına yönəlmiş təlimlərdən faydalanırlar.
Proqram çərçivəsində “Coursera” platformasında dünyanın 375-dən çox aparıcı universiteti və texnologiya şirkətinin 18 mindən artıq təlimi vətəndaşlarımıza ödənişsiz təqdim olunur. İstifadəçi əlçatanlığının artırılması məqsədilə 2500 kurs Azərbaycan dilində altyazı ilə tərcümə edilib, ən çox tələb olunan 15 təlim isə süni intellekt əsaslı dublyaj olunub. Eyni zamanda, “Coursera” platformasında “Milli Proqram”ın interfeysi Azərbaycan dilində istifadəyə verilib.
“Milli Proqram”a qoşulanlar arasında 21-30 yaş arasında vətəndaşlar üstünlük təşkil edir. Ən kiçik istifadəçinin 10, ən yaşlı istifadəçinin isə 87 yaşı var. Statistik göstəricilər qadınların proqramdakı payının 56%-dən yüksək olduğunu göstərir. Proqram ölkənin bütün regionlarını əhatə edir.
Hər bir Azərbaycan vətəndaşı https://form.4sim.gov.az saytı vasitəsilə qeydiyyatdan keçərək bu imkandan yararlana və qlobal əmək bazarında rəqabətqabiliyyətli bacarıqlar əldə edə bilər.
Qeyd edək ki, 2024-cü ildə “4Sİ Akademiyası”nın pilot mərhələsində 10 min nəfər 1 il ərzində “Coursera” platformasında kurslardan ödənişsiz faydalanıb. Təlimləri uğurla tamamlayanlar ümumilikdə 4200 beynəlxalq sertifikat əldə ediblər. Layihə 2024-cü ildə “Coursera” şirkəti tərəfindən “Üstün Nailiyyət Mükafatı 2024” müsabiqəsinin “Süni İntellekt İnnovasiyası” kateqoriyası üzrə qalibi olub.
Bu proqram SOCAR, “Paşa Holdinq”, bp, JOCAP və “Azerconnect Group” kimi aparıcı şirkətlərin tərəfdaşlığı ilə həyata keçirilir.

An additional 7,500 participants have joined the “Nation Program” and started training on the Coursera online learning platform.
Within the framework of the “4IR Academy”, jointly implemented by C4IR Azerbaijan under the Ministry of Economy and the Education Development Fund under the Ministry of Science and Education, an additional 7,500 individuals have joined the Nation Program and begun their training.
Participants will benefit from internationally recognized courses on the Coursera online learning platform for six weeks, covering digital skills, artificial intelligence, data analytics, programming, business, and other priority areas.
Since the launch of the Nation Program in March 2025, a total of 60,000 participants have enrolled in 250,000 courses on the Coursera platform. Participants have successfully completed more than 90,000 courses, earning internationally recognized certificates.
The program aims to enhance digital skills in the country, promote innovation-driven thinking, and accelerate the integration of new technologies. Through the program, participants gain access to training designed to develop modern technological knowledge, analytical thinking, management, and communication skills via a globally recognized online education platform.
Within the framework of the program, more than 18,000 courses from over 375 leading universities and technology companies worldwide are offered free of charge on the Coursera platform. To improve accessibility, 2,500 courses have been translated with Azerbaijani subtitles, while the 15 most in-demand courses have been dubbed using AI-based technology. In addition, the Nation Program interface on the Coursera platform has been made available in Azerbaijani.
Participants aged 21–30 constitute the largest group among program users. The youngest participant is 10 years old, while the oldest is 87. Statistics show that women account for more than 56% of the program’s participants. The program covers all regions of the country.
Every citizen of Azerbaijan can register through https://form.4sim.gov.az and benefit from this opportunity to develop competitive skills for the global labor market.
It should be noted that during the pilot phase of the 4IR Academy in 2024, 10,000 participants benefited from free access to Coursera courses for one year. Participants who successfully completed the courses received a total of 4,200 international certificates. The project also won the “Outstanding Achievement Award 2024” from Coursera in the “AI Innovation” category.
The program is implemented with the partnership of leading companies, including SOCAR, PASHA Holding, bp, JOCAP, and Azerconnect Group.