4SİM 15 müəssisəyə transformasiya üzrə yol xəritəsi təqdim edib
“Sənaye 4.0 Hazırlıq” Proqramı çərçivəsində 15 müəssisədə texnoloji və dayanıqlı inkişaf üzrə hazırlıq səviyyəsi qiymətləndirilib.
İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi (4SİM) tərəfindən həyata keçirlən “Sənaye 4.0 Hazırlıq” Proqramına qoşulan 15 müəssisədə qiymətləndirilmə prosesi başa çatıb.
Qiymətləndirmə nəticəsində müəssisələrin texnoloji transformasiya və dayanıqlı inkişaf üzrə hazırlıq səviyyələri təhlil edilib. Proses ərzində yerli və beynəlxalq mütəxəssislərin iştirakı ilə müəssisələrin hər birində yerində qiymətləndirmələr aparılıb. İstehsal prosesləri, əməliyyatların idarə edilməsi, texnoloji infrastruktur, avtomatlaşdırma səviyyəsi və rəqəmsallaşma göstəriciləri qeydə alınıb. Bununla yanaşı,  müəssisələrdə enerji səmərəliliyi, resursların idarə olunması, tullantıların optimallaşdırılması, sosial məsuliyyət və korporativ idarəetmə sahələri üzrə mövcud vəziyyət araşdırılıb.
Qiymətləndirmə nəticələrinə əsasən biznes subyektlərinə transformasiya üzrə fərdi yol xəritələri təqdim edilib. Yol xəritələrinin icrası müəssisələrin daha çevik, məlumatlara əsaslanan və dayanıqlı istehsal mühitinə keçidini sürətləndirəcək.
“Sənaye 4.0 Hazırlıq” Proqramı İqtisadiyyat Nazirliyinin dəstəyi ilə “Azərbaycan Respublikasında rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafına dair 2026-2029-cu illər üçün strategiya” çərçivəsində “Rəqəmsal İqtisadiyyatın İnkişafına Dəstək Proqramı” tədbiri çərçivəsində həyata keçirilir. Bu proqram Azərbaycan sənayesində texnoloji transformasiyanın təşviqi, innovasiya əsaslı istehsal modellərinin tətbiqi, əməliyyat səmərəliliyinin yüksəldilməsi və rəqəmsallaşma imkanlarının genişləndirilməsi məqsədi daşıyır. Proqrama qoşulan müəssisələr beynəlxalq metodologiya əsasında qiymətləndirilir və bu müəssisələrin hər biri üçün inkişafla bağlı fərdi yol xəritəsi hazırlanır. Yol xəritələrinin icrası zamanı ekspert  və maliyyə dəstəyinin göstərilməsi nəzərdə tutulub.
Qeyd edək ki, proqrama metallurgiya, tikinti materialları, qida sənayesi, yüngül sənaye və pərakəndə ticarət sahələrində fəaliyyət göstərən 15 müəssisə qoşulub. Proqram iştirakçıları sırasında “STP Aluminium”, “Azəralüminium”, “Norm Sement”, “Unimetal”, “Ulduz” şokolad fabriki, “Sun Tea”, “Azəri Taxıl”, “Azərsüd”, “OBA” və “Araz” marketlər şəbəkələri, həmçinin “KonstraLab Industries”, “Azertexnolayn” və digər müəssisələr yer alır.
Daha əvvəl proqramın pilot mərhələsində iştirak etmiş “METAK”, “Azerfloat” və “STP Global Cable” şirkətləri hazırda yol xəritələrinin icrasını həyata keçiririlər.

15 Enterprises Received Industry 4.0 Transformation Roadmaps from the C4IR
Within the framework of the “Industry 4.0 Readiness” Program, the technological and sustainable development readiness levels of 15 enterprises have been assessed.
The Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (C4IR) under the Ministry of Economy, has completed the assessment phase for 15 enterprises participating in the “Industry 4.0 Readiness” Program.
Based on the evaluation, the readiness levels of the enterprises for technological transformation and sustainable development were analyzed. As part of the process, on-site assessments were carried out at each enterprise with the participation of local and international experts. During these assessments, key aspects such as production processes, operational management, technological infrastructure, automation levels, and digitalization indicators were examined.
In addition, the current situation of the enterprises was reviewed in terms of energy efficiency, resource management, waste optimization, social responsibility, and corporate governance.
Following the assessment, the participating businesses were provided with individual transformation roadmaps. The implementation of these roadmaps is expected to accelerate the transition of enterprises toward more agile, data-driven, and sustainable production environments.
The “Industry 4.0 Readiness” Program is implemented with the support of the Ministry of Economy under the “Support Program for the Development of the Digital Economy”, within the framework of the “Strategy for the Development of the Digital Economy in the Republic of Azerbaijan for 2026-2029.” The program aims to promote technological transformation in Azerbaijan’s industry, introduce innovation-driven production models, increase operational efficiency, and expand digitalization opportunities.
Enterprises participating in the program are assessed based on international methodologies, and tailored development roadmaps are prepared for each of them. The program also envisages providing expert and financial support during the implementation of these roadmaps.
It should be noted that 15 enterprises operating in metallurgy, construction materials, food industry, light industry, and retail sectors have joined the program. Participants include STP Aluminium, Azeraluminium, Norm Cement, Unimetal, Ulduz Chocolate Factory, Sun Tea, Azeri Takhıl, Azersud, OBA and Araz supermarket chains, KonstraLab Industries, Azertechnolayn, and other enterprises.
Companies that participated in the pilot phase of the program, including METAK, Azerfloat, and STP Global Cable, are currently implementing their respective transformation roadmaps.