4SİM-in dəstəyi ilə BMU-da “Apple” Təlim Mərkəzi yaradılır
İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin (4SİM) dəstəyi ilə Bakı Mühəndislik Universitetində (BMU) "Apple" şirkətinin “Təhsil üçün “Apple” Səlahiyyətli Təlim Mərkəzi” (TASTM) layihəsi çərçivəsində  təlim mərkəzi yaradılır.
Layihə çərçivəsində təlimçi potensialının formalaşdırılması məqsədilə 6 müəllim cəlb olunub, onlardan 2-si artıq “Apple” təlimçi sertifikatı əldə edib. Təlim mərkəzinin fəaliyyəti üçün xüsusi tədris məkanı ayrılıb və zəruri texniki təchizatla təmin olunub. Hazırda kurikulumun tədris prosesinə inteqrasiyası üzrə hazırlıq işləri aparılır.
Mərkəzdə tələbələr üçün “Swift proqramlaşdırma dili ilə tətbiq hazırlanması” təlimləri təşkil ediləcək, “Swift” proqramlaşdırma dili və "Xcode” inkişaf mühiti öyrədiləcəkdir.
“StrategEast” təşkilatı və “Apple” şirkətinin beynəlxalq tərəfdaşlığı ilə həyata keçirilən bu təşəbbüs tələbələrin müasir texnoloji bacarıqlar qazanmasını təmin edəcək.
Qeyd edək ki, “Apple” şirkətinin bu layihəsi təhsil müəssisələrində  innovativ öyrənmə mühitinin və müəllimlərin peşəkar hazırlığının gücləndirilməsinə, qlobal əməkdaşlıq imkanları vasitəsilə tələbələrin zəruri bacarıqlarının inkişafına şərait yaradır.

Apple Training Centre to be established at Baku Engineering University with 4SIM’s support
With the support of the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution under the Ministry of Economy, a training centre is being established at Baku Engineering University as part of Apple’s Apple Authorized Training Center for Education project.
As part of the project, six teachers have been engaged to build trainer capacity, two of whom have already obtained Apple trainer certification. A dedicated learning space has been allocated for the training centre and equipped with the necessary technical resources. Preparatory work is currently underway to integrate the curriculum into the teaching process.
The centre will offer students training on application development using the Swift programming language, introducing them to the Swift programming language and the Xcode development environment.
Implemented through the international partnership between StrategEast and Apple, this initiative will support students in acquiring modern technological skills.
Apple’s initiative creates opportunities to strengthen innovative learning environments in educational institutions, enhance the professional development of teachers, and equip students with essential skills through global cooperation.