4SİM-in dəstəyi ilə ADA Universiteti DİF-in “Strateji İntellekt” platformasına qoşulub
İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin (4SİM) Dünya İqtisadi Forumu (DİF) ilə əməkdaşlığı çərçivəsində ADA Universiteti Forumun “Strateji İntellekt” (“Strategic Intelligence”) platformasına məzmun təminatçısı kimi qoşulub.
ADA Universitetinin bu platformada təmsil olunması ölkənin akademik və analitik potensialının qlobal bilik ekosisteminə inteqrasiyası və elmi nailiyyətlərin auditoriyasının genişləndirilməsi baxımından mühüm addım hesab olunur.
Qeyd edək ki, “Strateji İntellekt” platformasının 1 milyondan çox qeydiyyatdan keçmiş istifadəçisi var. Platformada Harvard, Yel, Oksford universitetləri və KAİST institutu da daxil olmaqla 400-dən artıq akademik tərəfdaş məzmun təqdim edir.
“Strateji İntellekt” yüzlərlə qlobal problemin və onların qarşılıqlı əlaqələrinin xəritəsini təqdim edən süni intellekt əsaslı təhlil platformasıdır. Bu platforma istifadəçilərə müxtəlif mövzular üzrə əsas məsələləri daha geniş perspektivdə analiz etməyə və qlobal tendensiyaları anlamağa imkan yaradır. Məlumatlar “transformasiya xəritəsi” adlanan interaktiv və dinamik vizuallaşdırma formatında təqdim olunur. Bu xəritələr 300-dən çox mövzunu əhatə edir və iqtisadiyyat, sənaye, iqlim, enerji və digər sahələr üzrə qlobal çağırışlar arasındakı əlaqələri araşdırmağa imkan verir.
ADA Universiteti ölkəmizdən platformaya qoşulan 4-cü məzmun təminatçısıdır. 2025-ci ildə İqtisadi İslahatların Təhlili və Kommunikasiya Mərkəzi, İqtisadi və Sosial İnkişaf Mərkəzi və Bakı Mühəndislik Universiteti məzmun təminatçısı kimi platformaya qoşulublar.

Connecting Azerbaijan’s Academic Expertise to the Global Knowledge Ecosystem
ADA University has joined the World Economic Forum’s Strategic Intelligence platform as a content provider within the framework of cooperation between the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution under the Ministry of Economy and the World Economic Forum.
ADA University’s representation on the platform marks an important step towards integrating Azerbaijan’s academic and analytical potential into the global knowledge ecosystem and expanding the international reach of the country’s scientific achievements.
The Strategic Intelligence platform has more than 1 million registered users. Over 400 academic partners, including Harvard, Yale and Oxford universities, as well as KAIST, contribute content to the platform.
Strategic Intelligence is an AI-powered analytical platform that maps hundreds of global issues and their interconnections. It enables users to analyze key issues across various topics from a broader perspective and better understand global trends. The information is presented through interactive and dynamic visualizations known as Transformation Maps. These maps cover more than 300 topics and allow users to explore links between global challenges across areas such as the economy, industry, climate, energy and other fields.
ADA University is the fourth content provider from Azerbaijan to join the platform. In 2025, the Center for Analysis of Economic Reforms and Communication, the Center for Economic and Social Development, and Baku Engineering University also joined the platform as content providers.