Azərbaycanda “Ağılı Sənaye Hazırlığı İndeksi” (SIRI) qiymətləndirmə metodunun tətbiqinə start verilib
20 aprel 2023
Azərbaycanda ilk olaraq “SOCAR Polymer” şirkətində “Ağıllı Sənaye Hazırlığı İndeksi” (SIRI) qiymətləndirmə metodunun tətbiqinə başlanılıb.
İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi (4SİM) ölkəmizdə fəaliyyət göstərən şirkət və müəssisələrdə rəqəmsal hazırlığın ölçülməsi və rəqəmsallaşmanın sürətləndirilməsi istiqamətində tədbirlərini davam etdirir.
4SİM ilə Dünya İqtisadi Forumunun Türkiyə Respublikasındakı Dördüncü Sənaye İnqilabı Mərkəzinə ev sahibliyi edən Türkiyə Metal Sənayeçilər Birliyi (MESS) arasında imzalanmış Anlaşma Memorandumunda müəyyənləşdirilmiş istiqamətlər üzrə əməkdaşlıq çərçivəsində dövlət qurumları və özəl müəssisələrdə “Ağıllı Sənaye Hazırlığı İndeksi” (SIRI) qiymətləndirməsinin tətbiqinə start verilib. Bu qiymətləndirmə metodunun “SOCAR Polymer” şirkətində tətbiqi ilə bağlı 4SİM və bu şirkət arasında əməkdaşlığa dair müqavilə imzalanıb. Ölkəmizdə ilk olaraq tətbiq olunacaq bu xidmət çərçivəsində “SOCAR Polymer” şirkətinin istehsalat və biznes proseslərinin, eləcə də müxtəlif məlumatların təhlili aparılacaq, şirkətin rəqəmsal hazırlıq və Sənaye 4.0 üzrə mövcud vəziyyətinə dair hesabat, eləcə də smart transformasiya sahəsində növbəti 2-3 il ərzində inkişaf üzrə yol xəritəsi hazırlanacaq.
“SOCAR Polymer” şirkətində “SIRI” qiymətləndirməsi prosedurlarına aprelin 24-də başlanılıb.
Qeyd: Qlobal miqyasda rəqəmsal transformasiyanı sürətləndirmək məqsədilə “McKinsey”, “Siemens”, “SAP”, “Technical Inspection Association” kimi beynəlxalq şirkətlərlə birlikdə Sinqapur İqtisadi İnkişaf Şurası tərəfindən tərtib edilən “SIRI” qiymətləndirməsi Dünya İqtisadi Forumu tərəfindən rəsmi olaraq qəbul edilmiş yeganə rəqəmsal yetkinliyin qiymətləndirilməsi metodudur və bu metod bu günə qədər dünyanın 30 ölkəsində fərqli sahələrdə fəaliyyət göstərən 850-dən artıq şirkət və müəssisələrdə tətbiq olunub.

The implementation of the Smart Industry Readiness Index (SIRI) assessment method been launched in Azerbaijan.
20 April 2023
For the first time in Azerbaijan “SOCAR Polymer” Company started implementation of Smart Industry Readiness Index (SIRI) evaluation method.
Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (C4IR) under the Ministry of Economy (C4IR) continues its measures in the direction of measuring digital readiness and accelerating digitization in companies and enterprises operating in our country.
The implementation of the SIRI assessment launched in state institutions and private enterprises within the framework of cooperation on the directions defined in the Memorandum of Understanding signed between C4IR and the Metal Industry Association of Türkiye (MESS), which hosts the Fourth Industrial Revolution Center of the World Economic Forum in the Republic of Türkiye. Signed cooperation agreement between C4IR and this company regarding the implementation of this evaluation method in "SOCAR Polymer" Company. As part of this service, which was implemented for the first time in our country, the production and business processes of "SOCAR Polymer" Company, as well as various data will be analyzed. Will be prepared a report on the current state of the company in terms of digital readiness and Industry 4.0, together with road map of development in the field of smart transformation for the next 2-3 years.
SIRI evaluation procedures started at "SOCAR Polymer" Company on April 24.
Note: In order to accelerate the digital transformation on a global scale, the SIRI assessment, compiled by the Singapore Economic Development Council alongside with international companies such as McKinsey, Siemens, SAP, Technical Inspection Association, is the only digital maturity assessment method that officially accepted by the World Economic Forum. Up to this date, mentioned method been applied in more than 850 companies and enterprises operating in different fields in 30 countries of the world.