“4Sİ Akademiyası” layihəsi ilə bağlı brifinq keçirilib
İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin, Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyində Təhsilin İnkişafı Fondu və ABŞ-nin “Coursera” şirkətinin birgə əməkdaşlığı çərçivəsində həyata keçirilən “4Sİ Akademiyası” layihəsi ilə bağlı brifinq keçirilib.
Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin icraçı direktorunun vəzifələrini icra edən Fariz Cəfərov media nümayəndələrinə “4Sİ Akademiyası” layihəsinin məqsədi barədə məlumat verib. Bildirilib ki, Azərbaycan 2030-cu il üçün ölkənin sosial-iqtisadi inkişafına dair 5 Milli Prioriteti reallaşdırılmağı hədəfləyir ki, bunlardan da biri rəqabətli insan kapitalını formalaşdırmaq və müasir innovasiyalar məkanı yaratmaqdır. Bu məqsəd insanların yüksək keyfiyyətli təhsil almaq imkanlarını genişləndirməyi, kadr hazırlığının əmək bazarının tələblərinə uyğunlaşdırılmasını və peşə hazırlığı sisteminin inkişaf etdirilməsi tədbirləri çərçivəsində beynəlxalq sertifikatlara uyğun mütəxəssislər hazırlanılmasını hədəfləyir. “4Sİ Akademiyası” layihəsinin də prioritet məqsədi məhz rəqəmsal bacarıqların inkişaf etdirilməsidir. Fariz Cəfərov  bildirib ki, layihə çərçivəsində ilk müraciət edən 10 minə yaxın şəxsə 1 il ərzində ABŞ-nin qabaqcıl təhsil platforması olan “Coursera” üzərindən dünyanın nüfuzlu universitetlərinin və şirkətlərinin təqdim etdiyi proqramlaşdırma, süni intellekt, böyük verilənlər (big data), rəqəmsal transformasiya, maşın öyrənməsi, blokçeyn və bulud texnologiyaları, kodlaşdırma, data analitikası, eləcə də liderlik, kommunikasiya kimi bacarıqlar da daxil olmaqla ümumilikdə 89 ixtisaslaşdırılmış alt kateqoriyanı əhatə edən 700-dən çox kursa daxil olmaq üçün ödənişsiz təhsil təqaüdü təqdim olunur. 23 avqust - 7 sentyabr tarixlərində “4Sİ Akademiyası”na ilkin qeydiyyat mərhələsində 6654 nəfər qeydiyyatdan keçib.
Təhsilin İnkişafı Fondunun İdarə Heyətinin sədri Elnur Nəsibov təmsil etdiyi qurumun “4Sİ Akademiyası” layihəsi çərçivəsində gördüyü işlər barədə məlumat verib. Fond layihənin ali təhsil müəssisələrində tanınmasını, elmi-peqadoji heyət üzvləri və tələbələrin məlumatlandırılmasını təmin etmişdir. Eyni zamanda, “Bir Könüllü” Tələbələrin Əməkdaşlığı İctimai Birliyinin dəstəyi ilə layihəyə könüllülər cəlb olunmuşdur. Könüllülərə “Coursera” şirkəti tərəfindən xüsusi təlim keçiriləcək, təcrübə proqramı yekunlaşdıqdan sonra sertifikat təqdim ediləcəkdir.
“Coursera” şirkətinin Asiya və Sakit Okean üzrə İctimai sektorunun rəhbəri Çad Paşa “Coursera” onlayn platformasında 129 milyon istifadəçinin  qeydiyyatdan keçdiyini, ölkəmizdən isə hazırda 125 min istifadəçinin bu platformada qeydiyyatdan keçib təhsil aldığını bildirib.

A briefing was held regarding the "C4IR Academy" project
A briefing was conducted regarding the '4IR Academy' project, which is being implemented through the collaborative efforts of the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution under the Ministry of Economy, the Education Development Fund under the Ministry of Science and Education, and the U.S. company 'Coursera.'
Fariz Jafarov, the Acting Executive Director of the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution provided media representatives with insights into the purpose of the '4IR Academy' project. It was emphasized that Azerbaijan's goal is to achieve five National Priorities for the country's socio-economic development by 2030. One of these priorities is to cultivate a competitive human capital and foster an environment for modern innovations. This objective seeks to enhance access to high-quality education, align workforce training with labor market demands, and provide specialized training leading to international certifications within the framework of vocational training system development.
The primary focus of the '4IR Academy' project is the development of digital skills. Fariz Jafarov announced that the project offers tuition-free scholarships to approximately 10,000 individuals who have applied for the program. Over the course of one year, participants will have access to more than 700 courses spanning 89 specialized sub-categories, including programming, artificial intelligence, big data, digital transformation, machine learning, blockchain, and cloud technologies, as well as coding, data analytics, leadership, and communication. These courses are offered by leading universities and companies worldwide through Coursera, the United States' premier educational platform.
During the initial registration period from August 23 to September 7, a total of 6,654 individuals registered with the '4IR Academy.
Elnur Nasibov, Chairman of the Board of the Education Development Fund, informed about the work done by the institution he represents within the framework of the "C4IR Academy" project. The fund ensured the recognition of the project in higher education institutions, being informed of scientific-pedagogical staff members and students. At the same time, volunteers were involved in the project with the support of "One Volunteer" Students Cooperation Public Union. Special training will be given to the volunteers by the "Coursera" company, and a certificate will be presented after the completion of the internship program.
Chad Pasha, the head of the Public Sector for Asia and the Pacific Ocean of the "Coursera" company, said that 129 million users are registered on the "Coursera" online platform, and 125,000 users from our country are currently registered and studying on this platform.