“4Sİ Akademiyası” istifadəçilərinin sayı 5000 oldu
Martın 1-dən daha 1000 nəfər  “4Sİ Akademiyası” layihəsi çərçivəsində “Coursera” platformasında 6 həftəlik təlimlərə başlayıb. Beləliklə, layihədən indiyədək 5000 nəfər faydalana bilib.
Bu ildən “4Sİ Akademiyası”nın istifadəçilərini 2 yenilik gözləyir. Belə ki, “Coursera” platformasında təklif olunan kursların bir qismi süni intellekt əsaslı  tərcümə  ilə müşayiət olunacaq.  Ana dilində verilən alt yazı istifadəçilərin  yeni biliklər əldə etməsini  asanlaşdıracaq.
Digər yenilik isə istifadəçilərə İqtisadiyyat Nazirliyi və 4SİM-in loqoları olan rəqəmsal nişanların (digital badge) verilməsidir. İstifadəçi platformada ona tövsiyə olunan 2 kursu bitirdikdə bu nişanı əldə edə bilər.
İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi (4SİM), Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyində Təhsilin İnkişafı Fondu (TİF) və ABŞ-nin “Coursera” şirkətinin birgə əməkdaşlığı ilə həyata keçirilən "4Sİ Akademiyası" layihəsi çərçivəsində "Coursera" onlayn təhsil platformasında 4-cü sənaye inqilabı komponentləri olan süni intellekt, böyük verilənlər (Big Data), maşın öyrənməsi, blokçeyn və bulud texnologiyaları, həmçinin, liderlik, kommunikasiya və ingilis dili  də daxil olmaqla, ümumilikdə 89 sub-kateqoriya üzrə 800-ə yaxın kurs təqdim olunur. Layihə rəqəmsal cəmiyyətə keçidin sürətləndirilməsi üçün vətəndaşların bilik və bacarıqlarının artırılmasına xidmət edir.
Ümumilikdə, 7000 nəfər platformadan istifadə etmək üçün müraciət edib. İştirakçılar 1 il ərzində mərhələli şəkildə “Coursera” platformasında seçdikləri təlim proqramlarından pulsuz faydalanırlar.

The "4SI Academy" now has 5000 users.
Starting from March 1, an additional 1000 people began 6-week training on the "Coursera" platform through the "4SI Academy" project. So far, 5000 people have benefited from the project.
This year, "4SI Academy" introduces two new features. Some courses on "Coursera" will have AI-based translations, making it easier for users to learn with subtitles in their native language.
Users will also receive digital badges featuring the Ministry of Economy and C4IR logos upon completing two recommended courses on the platform.
The "4SI Academy" project, a collaboration between the Center for the Fourth Industrial Revolution Analysis and Coordination (C4IR), the Education Development Fund (TIF), and the US company "Coursera," offers about 800 courses in 89 sub-categories on the online education platform. These cover topics like artificial intelligence, big data, machine learning, blockchain, and cloud technologies, as well as leadership, communication, and English. The project aims to enhance citizens' knowledge and skills, speeding up the shift to a digital society.
In total, 7000 people applied to use the platform, and participants can access free training programs of their choice on "Coursera" for one year in stages.