Dördüncü Sənaye İnqilabı texnologiyaları üzrə İşçi Qrupun 4-cü iclası keçirilib
Dördüncü Sənaye İnqilabı (4Sİ) texnologiyaları üzrə İşçi Qrupun növbəti iclası baş tutub. İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin (4SİM) təşkil etdiyi iclasda aidiyyəti dövlət qurumlarının nümayəndələri iştirak edib. 4SİM-in icraçı direktoru Fariz Cəfərov dördüncü sənaye inqilabı sahəsində qurum tərəfindən ölkədə həyata keçirilən layihələr (4SİM çatbotu, Güləşdə süni intellektin tətbiqi, Coursera ilə həyata keçirilən “4Sİ Akdemiyası”) və Dünya İqtisadi Forumu ilə əməkdaşlıq barədə işçi qrupun üzvlərinə məlumat verib.
Təhlil və monitorinq şöbəsinin müdiri Əzizə Vidadi Rəqəmsal İqtisadiyyatın İnkişafı üzrə Strategiya və həmin strategiya çərçivəsində həyata keçirilməsi planlaşdırılan 9 aparıcı layihə haqqında təqdimatla çıxış edib. Bildirilib ki, strategiyanın 3 əsas istiqaməti var: müəssisələrin rəqəmsal transformasiyası hesabına ÜDM-in artımının sürətləndirilməsi, rəqəmsal cəmiyyətə keçidi təmin etmək üçün vətəndaşların sahəvi bilik və bacarıqlara əlçatanlığının artırılması, dövlət əməliyyatlarının səmərəliliyinin artırılması üçün data əsaslı idarəetmə.
Süni intellekt layihələri üzrə rəhbər Ruslan Zeynalzadə isə 4SİM tərəfindən yaradılmış 4-cü sənaye inqilabı texnologiyalarının reyesteri və Milli iqtisadiyyatda 4Sİ texnologiyalarının tətbiqinə dair uğurlu həllər barədə məlumat verib. Qeyd olunub ki, hazırda 22 dövlət qurumunda 4Sİ texnologiyaları ilə bağlı 43 müxtəlif layihə icra olunur.
Tədbir daha sonra dövlət qurumlarının nümayəndələrinin iştirakı ilə müazkirə formasında davam edib, onların rəy və təklifləri dinlənilib.
Qeyd: 4Sİ texnologiyaları üzrə İşçi Qrupu bu texnologiyaların tətbiqi imkanlarının araşdırılması, normativ-hüquqi bazanın, yol xəritələrinin formalaşdırılması, layihələrin əlaqələndirilməsi, həmçinin bu sahədə fəaliyyət göstərən beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlığı genişləndirmək məqsədilə yaradılıb.

The latest meeting of the Fourth Industrial Revolution (4IR) Technologies Working Group took place. Organized by the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (4SIM) under the Ministry of Economy, the meeting included representatives from relevant government agencies. Fariz Jafarov, Executive Director of C4IR, briefed the working group members on the projects and initiatives being implemented in the country by 4SIM in the field of the fourth industrial revolution. These include the 4SIM chatbot, the application of artificial intelligence in wrestling, the "4IR Academy" in partnership with Coursera, and collaborations with the World Economic Forum.
Aziza Vidadi, Head of the Analysis and Monitoring Department, presented the Digital Economy Development Strategy and the nine major projects planned within its framework. She highlighted that the strategy focuses on three main areas: accelerating GDP growth through the digital transformation of enterprises, increasing citizens' access to sector-specific knowledge and skills to ensure a transition to a digital society, and enhancing the efficiency of government operations through data-driven management.
Ruslan Zeynalzade, Head of AI Projects, provided information on the registry of Fourth Industrial Revolution technologies created by 4SIM and successful solutions for implementing 4IR technologies in the national economy. He noted that currently, 43 different projects related to 4IR technologies are being implemented across 22 government agencies.
The meeting continued in a discussion format with the participation of representatives from various government agencies, who shared their opinions and suggestions.
Note: The 4IR Technologies Working Group was established to explore the application possibilities of these technologies, develop regulatory and legal frameworks, create roadmaps, coordinate projects, and expand cooperation with international organizations active in this field.