Stratap və KOB-lar üçün investisiyaların cəlbi ilə bağlı vörkşop keçirilib.
İyunun 13-14-də Bakıda Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin (4SİM) və Dünya İqtisadi Forumunun (DİF) təşəbbüsü ilə həyata keçirilən Azərbaycanın Rəqəmsal İqtisadiyyatına İnvestisiya (“IDEA”) qoyuluşu layihəsinin ikinci mərhələsi çərçivəsində BMT-nin Asiya və Sakit Okean üzrə İqtisadi və Sosial Komissiyası (UNESCAP) ilə birgə birbaşa xarici investisiyaların hədəflənməsi və cəlbi, eləcə də rəqəmsal xidmət ixracının artırılması istiqamətində rəqəmsal KOB və startaplar üçün vörkşop keçirilb.
4SİM-in icraçı direktoru Fariz Cəfərov bildirib ki, İDEA layihəsi ötən il Dünya İqtisadi Forumu ilə birgə başlayıb. 100 şirkətlə aparılan sorğu və 15 şirkətlə aparılan müsahibə nəticəsində Azərbaycan üçün 13 istiqamət üzrə siyasət tövsiyəsi hazırlanıb. KOB və Strataplar üçün rəqəmsal investisiyaların cəlbi həmin istiqamətlərdən biridir. Növbəti mərhələdə, Azərbaycan üçün İnvesTech-in formalaşdırılması və investisiya kalkulyatorunun hazırlanması istiqamətində UNESCAP ilə birgə proqram icra olunacaq.
BMT-nin Asiya və Sakit Okean üzrə İqtisadi və Sosial Komissiyasının Ticarət, İnvestisiya və İnnovasiya bölməsinin eksperti Hizer Lin Teylor-Ştraus qeyd edib ki, 2 günlük sessiya çərçivəsində startapların vençur kapitallara çıxışla bağlı faydalı məlumatlar əldə etdiyini qeyd edib.
Tədbirdə Azərbaycandan 11, Türkiyə və Tacikistandan isə 4 startap iştirak edib. Bu vörkşop şirkətlərin xarici investisiyalara çıxışını asanlaşdırmaq və xarici investisiyalar vasitəsilə strateji tərəfdaşlıq əlaqələrini inkişaf etdirmək üçün onların yeni kapital fondlarına daxil olmağa, riski azaltmağa, habelə yerli bilik və təcrübədən faydalanmağa dəstək olacaq. Vörkşopda iştirak edən startap və KOB-lara beynəlmiləlləşmə planlarının həyata keçirilməsinə şərait yaradacaq yol xəritələrinin hazırlanması üçün mentorluq və qiymətləndirmə dəstəyi veriləcək.

Workshop on Investment Attraction for Startups and SMEs
On June 13-14 in Baku, a workshop was held as part of the second phase of the “Investment in Digital Economy of Azerbaijan” (IDEA) project, initiated by the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (C4IR) and the World Economic Forum (WEF). The event was organized in collaboration with the United Nations Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (UNESCAP) to target and attract foreign direct investments and boost digital service exports for digital SMEs and startups.
Fariz Jafarov, the executive director of C4IR, stated that the IDEA project was launched last year in cooperation with the World Economic Forum. Based on a survey of 100 companies and interviews with 15 companies, 13 policy recommendations were developed for Azerbaijan. Attracting digital investments for SMEs and startups is one of these recommendations. In the next phase, a program will be implemented jointly with UNESCAP to form InvesTech for Azerbaijan and develop an investment calculator.
Heather Lynn Taylor-Strauss, an expert from the Trade, Investment, and Innovation section of UNESCAP, highlighted that the two-day session provided valuable information for startups regarding access to venture capital.
The event saw the participation of 11 startups from Azerbaijan and 4 from Turkey and Tajikistan. This workshop aims to facilitate companies' access to foreign investments, develop strategic partnerships through foreign investments, gain access to new capital funds, reduce risk, and benefit from local knowledge and expertise. Startups and SMEs participating in the workshop will receive mentorship and assessment support for developing roadmaps to implement their internationalization plans.