546 nəfər İKT və STEM müəllimi “4Sİ Akademiyası”nın istifadəçilsi oldu
Bu gündən daha 1000 nəfər istifadəçi “4Sİ Akademiyası” çərçivəsində Coursera platformasında 6 həftəlik təlimlərə başlayır. Beləliklə layihə başladığı tarixdən (15 sentyabr 2023-cü il) bu günə kimi 8000 nəfər ondan faydalana bilib.
Yeni istifadəçilərdən 546 nəfər ölkəmizin orta təhsil müəssisələrində İnformasiya Kommunikasiya Texnologiyaları və STEM sahəsində tədrislə məşğul olan müəllimlərdir. Digər istifadəçilər AMEA əməkdaşları, Sabah HUB ekosistemindən olan startapların təmsilçiləri, 4SİM-in müxtəlif tədbirlərdə keçirdiyi müsabiqələrin qalibləri və hazırda aktiv iş axtarışında olan şəxslərdir.
“4Sİ Akademiyası”nın istifadəçiləri bu günə kimi 2700-ə yaxın kursu uğurla bitirərək Coursera platformasında sertifikatlar əldə ediblər. Platformadan istifadə edənlər bu günə kimi 4-cü Sənaye İnqilabının komponentləri olan Süni İntellekt və Maşın Öyrənməsi, Blokçeyn texnologiyaları və s. mövzular üzrə 16764, Şəxsi inkişaf üzrə 7365 və Karyera və dil bilikləri üzrə 2125 kursu dinləyib.
Hazırda Coursera platformasında 2600-dən çox kurs süni intellekt vasitəsilə Azərbaycan dilinə tərcümə olunub və istifadəçilər ana dilimizdə alt yazı ilə kursun materialını izləməyə bilir.
İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi (4SİM), Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyində Təhsilin İnkişafı Fondu (TİF) və ABŞ-nin “Coursera” şirkətinin birgə əməkdaşlığı ilə həyata keçirilən "4Sİ Akademiyası" layihəsi çərçivəsində onlayn təhsil platforması olan "Coursera"-da 4-cü sənaye inqilabı komponentləri olan süni intellekt, böyük verilənlər (Big Data), maşın öyrənməsi, blokçeyn və bulud texnologiyaları, həmçinin, liderlik, kommunikasiya və ingilis dili bacarıqları da daxil olmaqla 40 nüfuzlu universitetin və aparıcı texnologiya şirkətlərinin 800-ə yaxın kursu tam ödənişsiz təqdim olunur.

Starting today, an additional 1,000 users will commence a 6-week training program on the Coursera platform as part of the "4IR Academy" initiative. Since its inception on September 15, 2023, the project has benefited 8,000 individuals.
Among the new users, 546 are teachers from secondary schools in our country, specializing in Information and Communication Technologies (ICT) and STEM fields. Other participants include employees of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS), representatives from startups within the Sabah HUB ecosystem, winners of various competitions held by C4IR at different events, and individuals actively seeking employment.
To date, users of "4IR Academy" have successfully completed nearly 2,700 courses on Coursera, earning certificates. Participants have engaged in 16,764 courses related to components of the Fourth Industrial Revolution, such as Artificial Intelligence and Machine Learning, Blockchain technologies, and more. Additionally, they have taken 7,365 courses on personal development and 2,125 courses on career and language skills.
Currently, over 2,600 courses on the Coursera platform have been translated into Azerbaijani using artificial intelligence, allowing users to access course materials with subtitles in their native language.
The "4SI Academy" project, conducted in collaboration with the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (C4IR) under the Ministry of Economy, the Education Development Fund (EDF) under the Ministry of Science and Education, and the American company Coursera, offers nearly 800 courses from 40 prestigious universities and leading technology companies. These courses, which cover components of the Fourth Industrial Revolution such as artificial intelligence, big data, machine learning, blockchain, and cloud technologies, as well as skills in leadership, communication, and English language, are provided free of charge.