Yeni Nəsil Texnologiyalar Mərkəzinin layihələndirilməsi üçün müraciətlər qəbul olunur
Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi (4SİM) Yeni Nəsil Texnologiyalar Mərkəzinin (YNTM) layihələndirilməsi üçün dizayn və memarlıq firmalarından müraciətləri qəbul edir. Mərkəzin məqsədi innovasiyalar mərkəzi kimi xidmət göstərmək, rəqəmsal transformasiyanı inkişaf etdirmək və yerli bizneslərin bacarıqlarını artırmaqdır. Seçiləcək şirkət, mərkəzin vizyonunu əks etdirən interaktiv, müasir və istifadəçi mərkəzli məkanın dizaynına cavabdeh olacaq. Bundan əlavə, şirkət layihənin hərtərəfli icrasını təmin etmək üçün tikinti üçün lazım olan texniki sənədlərin hazırlanmasını təmin edəcəkdir.
YNTM haqqında məlumat:
Mərkəz rəqəmsal transformasiyanı sürətləndirmək, bilik və bacarıqları artırmaq, həmçinin innovasiyalara əsaslanan ekosistem yaratmaqla iqtisadiyyatın rəqəmsal transformasiyasına təkan verməyi hədəfləyir. Mərkəz sənaye 4.0 texnologiyalarına fokuslanaraq sənayelərə rəqəmsal texnologiyaların istehsal proseslərinə faydalarını öyrənməyə kömək edəcək. Mərkəzdə olan müasir texnologiyalar və dünya səviyyəli biliklər maraqlı tərəflərə rəqəmsal halların transformativ təsirini praktiki şəkildə yaşamaq üçün unikal imkan təqdim edəcəkdir. Mərkəz həmçinin texnologiya təminatçıları, sahibkarlar və istehsal sənayesi şirkətləri kimi bütün maraqlı tərəflər üçün inkişaf edən ekosistem yaratmağa və sənaye 4.0 transformasiya proseslərini sürətləndirməyə dəstək verən platforma rolunu oynayacaq.
Mərkəzdə yerli sənayenin real fabrik mühitini əks etdirən istehsal xətti olacaq və rəqəmsal texnologiyaların istehsal proseslərinə faydaları nümayiş olunacaq. İstehsal xəttində real məhsul olan mürəbbə istehsal olunacaq və məhsul prosesləri müxtəlif sənaye 4.0 texnologiyalarının (məsələn, əşyaların interneti, avtomatlaşdırma, süni intellekt və s.) tətbiqi ilə rəqəmsal olmayan vəziyyətdən rəqəmsallaşmış vəziyyətə keçidi göstərəcəkdir. Real istehsal xəttində rəqəmsal olmayan vəziyyətdən rəqəmsallaşmış ssenarilərin inkişafını yaşamaq imkanı təkcə rəqəmsal texnologiyalara ilham vermək deyil, həm də hədəf qruplar üçün təcrübə əsaslı öyrənmə və bacarıqların inkişaf etdirilməsi üçün dəyərli bir mühit təqdim edəcəkdir.
Məkan haqqında məlumat:
Mərkəz üçün seçilmiş bina, hazırda biznes mərkəzi və görüş məkanı kimi fəaliyyət göstərən, üç mərtəbəli və 4000 m2-dan çox sahəyə malikdir. Mərkəz müasir məkana çevirmək üçün geniş təmirə məruz qalacaq. Təmir başa çatdıqdan sonra burada 50-dən çox işçinin yerləşəcəyi, hər biri təxminən 60 m2 olan beş təlim otağı, 100-130 m2 arasında dəyişən 3-4 görüş otağı olacaq. Bundan əlavə, 100-200 m2 sahəni əhatə edən açıq iş məkanları olacaqdır. Obyekt 200 nəfərlik oturma yeri olan 500 m2 konfrans mərkəzini, 200 m2 yemək zalını və ən müasir rəqəmsal həllərlə təchiz olunmuş 1000 m2 sahəni də əhatə edəcəkdir.
Əsas dizayn prinsipləri:
Mərkəzin yeni təmiri işin hər bir sahəsində müasirliyi və texniki tərəqqini əks etdirəcəkdir.
Digər sahələri də nəzərdən keçirmək lazımdır:
- İstifadəçi təcrübəsi mərkəzli dizayn: məkan istifadəçi səyahətini prioritetləşdirən, interaktiv elementlər təklif edən və öyrənmə, innovasiya və yaradıcılığı təşviq edən stimullaşdırıcı mühit yaratmaq üçün diqqətlə hazırlanmalıdır.
- Texnologiya xüsusiyyətləri: dizayn qabaqcıl ağıllı bina xüsusiyyətlərini, uyğun iş məkanlarını və əməkdaşlıq və iştirakçılığı təşviq edən qabaqcıl texnologiyanı özündə birləşdirməlidir.
Dizayn şirkəti olaraq dəyərləndirilmək üçün müraciət:
1. Uyğunluq meyarları: Aşağıda göstərilən tələblərə cavab verən şirkətlər müraciət edə bilərlər:
• Memarlıq dizayn layihələrində təcrübə: Son 3 il ərzində minimum 5 memarlıq layihələndirmə layihəsi icra etmişdir (Hər bir layihə üçün layihənin icmalı və dizayn nümunələrini təqdim edin).
• Fəaliyyət tarixi: Vergi öhdəliyi və cəriməsi olmadan minimum 3 illik fəaliyyət.
• Vaxtında çatdırılma: Layihənin təhvil tarixini qarşılamaq üçün təxminən 2-3 ay ərzində işi təyin olunmuş qrafikə uyğun şəkildə təhvil vermək üçün mövcud imkanlar.
1. Müraciət prosesi və müddəti:
• Ərizə forması üçün klikləyin: https://forms.gle/N3Jp8R8NhVvoP6KHA
• Uyğunluq meyarlarına dair dəstəkləyici sənədləri 23 sentyabr 2024-cü il saat 23:59:59-a qədər təqdim edin.
1. Seçim prosesi və müddəti: Müraciətlər nəzərdən keçiriləcək və uyğun olan şirkətlərlə əlavə müzakirələr aparılacaq.

Next Generation Technologies Center is seeking applications from design and architectural firms
C4IR, under the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan, is seeking applications from design and architectural firms for the design of Next Generation Technologies Center (NGTC). This envisioned facility aims to serve as a hub for innovation, advancing digital transformation, and boosting the competencies of local businesses. The chosen firm will be responsible for designing an interactive, modern, and user-centered space that reflects the NGTC’s vision. Additionally, the firm will provide comprehensive technical documentation required for construction, ensuring the project’s seamless execution.
Information about NGTC:
The Center aims to drive the digital transformation of the economy by generating inspiration, accelerating capability building and skills development, and enabling an innovation driven ecosystem. The NGTC will function as a one-stop-shop that focuses on I.4.0 technologies and will help the industry to learn about the benefits of digital technologies on manufacturing processes. The state-of-the-art technology and world-class know-how present at the NGTC will provide a unique opportunity/journey for/to the stakeholders to get hands-on experience on the transformative impact of the digital use-cases. The NGTC will also act as a platform to enable a nurturing ecosystem for all stakeholders such as technology providers, entrepreneurs and manufacturing industry companies and catalyze the I.4.0 transformation processes.
The Center will have a production line mimicking the real factory environment of the local industry and showcase the benefits of the digital technologies on manufacturing processes. A relevant/tangible product, marmalade, will be produced on the production line and the product processes will be flexible to demonstrate transformation from a non-digital state to digitalized one through adoption of use-cases across various I.4.0 levers (e.g. IoT, automation, AI, etc.). Having the opportunity to experience the evolution from non-digital to digitized scenarios on a real production line will not only generate inspiration on digital technologies but also provide an invaluable set-up for experiential learning and skills building of the target groups.
Information about the location:
The building selected for the center, currently functioning as a business hub and meeting venue, spans three floors and over 4,000 square meters. The center will undergo a comprehensive renovation to transform it into a modern facility. Once completed, it will accommodate a team of over 50 employees and feature five dedicated training rooms, each approximately 60 square meters, along with 3-4 meeting rooms ranging from 100 to 130 square meters. In addition, there will be open co-working spaces covering 100 to 200 square meters. The facility will include a 500-square-meter conference center with seating for 200 people, a 200-square-meter dining hall, and a state-of-the-art model factory equipped with advanced digital solutions, occupying 1,000 square meters.
The key design principles: The Center will undergo renovation to also serve as an attraction center. Thus, new renovation of the center should reflect modernity and technological advancement in every aspect of the work.
Other aspects to consider:
• User experience-centric design: The space should be meticulously crafted to prioritize the user journey, offering seamless navigation, interactive elements, and a stimulating environment that fosters learning, innovation, and creativity.
• Technology features: The design should incorporate advanced smart building features, adaptable workspaces, and cutting-edge technology that promote collaboration, and engagement.
Application for consideration as a potential design vendor:
1. Eligibility criteria: Companies that meet below requirements can apply:
• Proven track record in architectural design projects: Delivered a minimum of 5 architectural design projects over the past 3 years (For each project, please submit project overview and output design samples)
• Operational history: A minimum of 3 years operations with no tax liability and penalty
• Timely delivery: available capacity to meet project deadlines and deliver work on schedule, ~2-3 months
1. Application process and timeline:
• Click for the application form https://forms.gle/N3Jp8R8NhVvoP6KHA
• Submit the application and supporting documents for eligibility criteria by September 23th 2024, 23:59:59
1. Selection process and timeline: Applications will be reviewed and shortlisted companies will be contacted for further discussion.