“4Sİ Akademiyası” ABŞ-nin “Coursera” şirkətinin “Üstün Nailiyyət Mükafatı 2024” müsabiqəsinin “Süni İntellekt İnnovasiyası” kateqoriyası üzrə qalibi olub.
İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin (4SİM), Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyində Təhsilin İnkişafı Fondunun (TİF) birgə əməkdaşlığı ilə həyata keçirilən “4Sİ Akademiyası” ABŞ-nin “Coursera” şirkətinin təsis etdiyi “Üstün Nailiyyət Mükafatı 2024” müsabiqəsinin “Süni İntellekt İnnovasiyası” kateqoriyası üzrə qalibi seçilib. “4Sİ Akademiyası” süni intellekt sahəsində bilik və bacarıqların əldə olunmasını fəal təbliğ etdiyinə, əmək bazarında ixtisaslı kadrların hazırlanması, rəqəmsal bacarıqların inkişafı, qabaqcıl texnologiyalar sahəsində biliklərin artırılması, innovativ həllərin tətbiqi üzrə verdiyi töhfələrə görə “Coursera”nın tərəfdaşı olan 42 ölkə tərəfindən təqdim edilən 180-dən çox layihə arasından seçilərək mükafata layiq görülüb.
Mükafat sentyabrın 17-də ABŞ-nin Las Veqas şəhərində keçirilən “Coursera Şəbəkə Konfransı” çərçivəsində “Coursera”nın həmtəsisçisi və sədri, Stenford Universitetinin professoru Endryu İn tərəfindən 4SİM-in icraçı direktoru Fariz Cəfərova təqdim edilib. F.Cəfərov konfransda “4Sİ Akademiyası” haqqında təqdimatla çıxış edib və layihənin uğur hekayəsini iştirakçılarla bölüşüb.
Bildirilib ki, “4Sİ Akademiyası”nın məqsədi ölkədə rəqəmsal bacarıqların inkişafı, qabaqcıl texnologiyalar sahəsində biliklərin artırılması və əmək bazarında ixtisaslı kadrların hazırlanmasına dəstək olmaqdır.  Layihə çərçivəsində 1 il ərzində ölkə üzrə 10 min nəfər “Coursera” onlayn təhsil platformasından ödənişsiz yararlanıb. İstifadəçilər 4Sİ texnologiyaları, süni zəka, maşın öyrənməsi, böyük verilənlər, data analitika, blokçeyn və bulud texnologiyaları, proqramlaşdırma dilləri, eləcə də liderlik, kommunikasiya, biznes, idarəetmə və digər istiqamətlərdə 32 min saatdan çox video mühazirəyə qatılıblar. Təlimləri uğurla tamamlayanlar ümumilikdə 4 mindən çox  beynəlxalq sertifikat əldə ediblər. Layihənin “Milli Proqram” şəklində davam etdirilməsi nəzərdə tutulub. Bu mərhələdə 200 min vətəndaşımıza 4-cü Sənaye İnqilabı texnologiyaları sahəsində bilik və bacarıqlarını inkişaf etdirmək imkanı yaradılacaq.
Dünya üzrə ən populyar tədris platforması olan “Coursera” hər il insan kapitalının inkişafı üzrə mühüm nailiyyətlər əldə edən tərəfdaşlara “Üstün Nailiyyət Mükafatı” təqdim edir. Seçim zamanı təhsil platformasında onlayn təhsilə cəlb edilənlər və əldə edilmiş beynəlxalq sertifikatlar, qazanılan yeni biliklər əsasında karyerasında yüksələnlərin sayı və digər göstəricilər əsas götürülür.

"4SI Academy" has been selected as the winner in the "Artificial Intelligence Innovation" category of the "Outstanding Achievement Award 2024" competition organized by the U.S.-based company, Coursera.
The "4IR Academy," implemented through the collaboration of the Center of Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (C4IR) under the Ministry of Economy and the Education Development Fund under the Ministry of Science and Education, has won in the "Artificial Intelligence Innovation" category of Coursera's "Outstanding Achievement Award 2024" competition. "4SI Academy" was recognized for its active promotion of knowledge and skills in the field of artificial intelligence, its contributions to preparing qualified personnel for the labor market, developing digital skills, enhancing knowledge in advanced technologies, and implementing innovative solutions. The project was selected from over 180 initiatives submitted by 42 countries that partner with Coursera.
The award was presented to the Executive Director of C4IR, Fariz Jafarov, by Andrew Ng, co-founder and chairman of Coursera and professor at Stanford University, during the "Coursera Connect" event held on September 17 in Las Vegas, USA. At the conference, Jafarov delivered a presentation about "4IR Academy" and shared the project's success story with the participants.
It was noted that the goal of "4SI Academy" is to support the development of digital skills in the country, enhance knowledge in advanced technologies, and prepare qualified personnel for the labor market. Over the course of one year, 10,000 individuals across the country benefited from the Coursera online education platform free of charge. Users attended more than 32,000 hours of video lectures on topics such as 4SI technologies, artificial intelligence, machine learning, big data, data analytics, blockchain and cloud technologies, programming languages, as well as leadership, communication, business, management, and other fields. More than 4,000 international certificates were awarded to those who successfully completed the training. The project is set to continue as a "National Program," where 200,000 citizens will be provided with opportunities to develop their knowledge and skills in the technologies of the Fourth Industrial Revolution.
Coursera, the world's most popular educational platform, annually presents the "Outstanding Achievement Award" to partners who achieve significant success in human capital development. The selection criteria are based on the number of individuals engaged in online education on the platform, the international certificates earned, career advancements made as a result of new knowledge, and other indicators.