“Coursera” şirkəti Azərbaycan universitetləri ilə əməkdaşlıq edəcək
ABŞ-nin “Coursera” şirkətinin “Coursera for Campus” proqramı ilə bağlı məlumat sessiyası keçirilib. Proqram çərçivəsində “Coursera”nın yerli universitetlərlə tələbələrin rəqəmsal bacarıqlarının inkişafı, məşğulluğunun artırılması və digər sahələr üzrə əməkdaşlıq imkanları təqdim olunub.
İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin (4SİM) təşəbbüsü və Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyində Təhsilin İnkişafı Fondunun (TİF) dəstəyi ilə ABŞ-nin “Coursera” şirkətinin “Coursera for Campus” proqramı ilə bağlı məlumat sessiyası keçirilib. Tədbirdə Elm və Təhsil Nazirliyinin və yerli universitetlərin nümayəndələri iştirak ediblər.
“Coursera for Campus” proqramının məqsədi təhsil müəssisələrinə təlim-tədris dəstəyi göstərmək, tələbələrin karyeralarına töhfə verməkdir. Bu təşəbbüs strateji problemlərin həllində universitetlər, kolleclər və müvafiq dövlət orqanları ilə əməkdaşlığı əhatə edir. Layihə təlim proqramlarının modernləşdirilməsi, tələbələrin məşğulluğunun və nailiyyətlərinin artırılması, rəqəmsal bacarıqların inkişafı, həyat boyu öyrənmə kimi sahələri əhatə edir.
“Coursera for Campus” proqramı çərçivəsində tələbələr dünyanın tanınmış universitetlərinin və şirkətlərinin kurslarını bitirərək sertifikat əldə etmək imkanı qazanacaqlar. Həmçinin, Azərbaycan universitetləri gələcəkdə öz tədris proqramları ilə “Coursera” platformasına qoşula bilərlər.
4SİM-in icraçı direktoru Fariz Cəfərov proqramın Azərbaycanda tələbələrin şəxsi inkişafı, o cümlədən elm və sənaye 4.0 klasterinin formalaşdırılması üçün əhəmiyyətli olduğunu vurğulayıb. TİF-in İdarə Heyətinin sədri Elnur Nəsibov “Coursera” ilə əməkdaşlığı təhsilin beynəlmiləlləşməsi istiqamətində mühüm addım kimi dəyərləndirib.
Tədbirdə “Coursera for Campus” proqramının Avropa və Böyük Britaniya üzrə direktoru Endi Pul və “Coursera”nın Hökumətlərlə Tərəfdaşlıq üzrə direktoru Akankşa Kapur “Ali təhsilin generativ süni intellekt və onlayn öyrənmə ilə transformasiyası” mövzusunda təqdimatla çıxış ediblər. Təqdimatda generativ süni intellektin təhsil sahəsinə təsirləri, süni intellektdən istifadə imkanları barədə məlumat verilib.

"Coursera" collaborates with Azerbaijani Universities
An informational session on the “Coursera for Campus” program of the U.S. company "Coursera" was held. During the session, collaboration opportunities between "Coursera" and local universities were presented, focusing on developing students' digital skills, increasing employability, and other areas of cooperation.
An informational session on the "Coursera for Campus" program of the U.S. company "Coursera" was held at the initiative of the Center for the Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (C4IR), under the Ministry of Economy, and with the support of the Education Development Fund (EDF), under the Ministry of Science and Education. Representatives from the Ministry of Science and Education and local universities participated in the event.
The purpose of the "Coursera for Campus" program is to provide educational institutions with training and instructional support, contributing to students' careers. This initiative includes collaboration with universities, colleges, and relevant government bodies to address strategic challenges. The project focuses on modernizing training programs, improving students' employability and achievements, enhancing digital skills, and promoting lifelong learning.
Within the framework of the "Coursera for Campus" program, students will have the opportunity to complete courses from renowned universities and companies worldwide and obtain certificates. Additionally, Azerbaijani universities may join the "Coursera" platform with their own educational programs in the future.
Fariz Jafarov, Executive Director of the C4IR, emphasized the significance of the program in promoting the personal development of students in Azerbaijan, as well as contributing to the formation of the Science and Industry 4.0 cluster. Elnur Nasibov, Chairman of the Board of the Education Development Fund (EDF), highlighted the collaboration with Coursera as an important step towards the internationalization of education.
At the event, Andy Pugh, Director of the "Coursera for Campus" program for Europe and the UK, and Akanksha Kapur, Director of Partnerships with Governments at Coursera, delivered a presentation on the topic "Transformation of higher education through generative artificial intelligence and online learning." The presentation covered the impacts of generative artificial intelligence on the education sector and the potential uses of artificial intelligence in education.