“Yerin müşahidəsi məlumatlarının iqlim problemlərinin həllində rolu” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib
12 noyabr 2024
Dəyirmi masada Yerin müşahidəsi məlumatlarının iqlim və təbiət problemlərinin həllində istifadəsi müzakirə olunub.
COP29 çərçivəsində Dünya İqtisadi Forumu (DİF), İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin (4SİM) və “Deloitte” şirkətinin təşkilatçılığı ilə Yerin müşahidəsi icmasının üzvlərinin iştirakı ilə “Yerin müşahidəsi məlumatlarının iqlim problemlərinin həllində rolu” mövzusunda dəyirmi masa keçirilib.
DİF-in Yerin Müşahidəsi Təşəbbüsünün icma üzvlərinin iştirak etdiyi tədbirdə Yerin müşahidəsi zamanı toplanılmış məlumatların iqlim və təbiət problemlərinin həllində istifadəsi, bu sahədə olan ən son texnologiya və inkişafla bağlı ekspertlər səviyyəsində müzakirələr aparılıb.
Tədbirdə 4SİM-in icraçı direktoru Fariz Cəfərov sənaye 4.0 texnologiyalarının Azərbaycanın davamlı inkişaf strategiyasında oynadığı mühüm roldan danışıb. O, Azərbaycanın rəqəmsal iqtisadiyyat sahəsində yeni investisiyaları cəlb etmək və süni intellektin tətbiqi ilə enerji sektorunu təkmilləşdirmək üçün Dünya İqtisadi Forumu və digər tərəfdaşlarla əməkdaşlıq etdiyini vurğulayıb.
“Deloitte” şirkətinin ABŞ-dəki Kosmik Tədqiqatlar departamentinin rəhbəri Brett Loubert DİF ilə birgə hazırlanmış Yerin müşahidəsi məlumatları ilə bağlı hesabat barədə məlumat verib. Qeyd olunub ki, Dünya İqtisadi Forumunun Yerin Müşahidəsi Təşəbbüsünün missiyası dayanıqlı iqtisadi artım üçün Yerin kosmosdan müşahidəsindən kommersiya məqsədləri ilə istifadəni genişləndirməkdir. Peyklər və digər sensorlar vasitəsilə Yerin müşahidəsi 2030-cu ilə qədər qlobal iqtisadiyyata 3,8 trilyon dollar əlavə dəyər qatmaq potensialına malikdir. Eyni zamanda bu texnologiyalar istixana qazı emissiyalarını hər il 2 qiqaton azaltmağa kömək edə bilər.
Sonra iştirakçılar Yerin müşahidəsi məlumatlarının real dünya ssenarilərində necə effektiv şəkildə tətbiq olunması, tərəfdaşlıq modelləri və ən yaxşı təcrübələr, iqlim və ətraf mühitin dayanıqlılığı üçün Yerin müşahidəsi texnologiyalarının qəbulu və təşviqində liderlik mövzularında fikir mübadiləsi aparıblar.

Roundtable Discusses the Role of Earth Observation Data in Tackling Climate Challenges
A roundtable discussion explored the use of Earth observation data in addressing climate and environmental challenges.
As part of COP29, the World Economic Forum (WEF), the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (C4IR) under the Ministry of Economy, and Deloitte organized a roundtable titled "The Role of Earth Observation Data in Addressing Climate Challenges" with the participation of members of the Earth Observation community.
The event, attended by WEF's Earth Observation Initiative community members, included expert-level discussions on utilizing Earth observation data to address climate and environmental issues, as well as on the latest technologies and developments in the field.
Fariz Jafarov, Executive Director of C4IR, highlighted the significant role of Industry 4.0 technologies in Azerbaijan's sustainable development strategy. He emphasized Azerbaijan’s collaboration with the World Economic Forum and other partners to attract new investments in the digital economy and enhance the energy sector through artificial intelligence.
Brett Loubert, Head of the Space Research Department at Deloitte USA, shared insights about a report on Earth observation data prepared in collaboration with WEF. It was noted that the mission of WEF’s Earth Observation Initiative is to expand the commercial use of space-based Earth observations to foster sustainable economic growth. Earth observation through satellites and other sensors has the potential to contribute an additional $3.8 trillion to the global economy by 2030. Furthermore, these technologies can help reduce greenhouse gas emissions by two gigatons annually.