Dayanıqlı inkişaf liderlərinin görüşü keçirilib
Görüşdə enerji keçidi, təbii resursların idarə edilməsi və iqlim tədbirlərinin gücləndirilməsi sahələrində strateji əməkdaşlıq müzakirə olunub.
COP29 çərçivəsində İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi (4SİM) və Dünya İqtisadi Forumunun (DİF) 4-cü Sənaye İnqilabı Mərkəzləri şəbəkəsinin təşkilatçılığı ilə iqlim fəaliyyəti və dayanıqlı inkişaf sahəsində əməkdaşlığı təşviq etmək üçün yüksək səviyyəli liderlərin iştirakı ilə görüş təşkil olunub. Görüşdə 70-dən çox yerli və beynəlxalq şirkətlərin rəhbər şəxsləri və dövlət rəsmiləri iştirak edib.
Dünya İqtisadi Forumunun idarəedici direktoru və Təbiət və İqlim Mərkəzinin rəhbəri Cim Huay iştirakçıları salamlayaraq dayanıqlı gələcək və sıfır emissiya hədəflərinə çatmaq üçün liderliyin rolunu vurğulayıb.
DİF-in Təbiət və İqlim Mərkəzinin rəhbər şəxsləri və ekspertlərinin də qatıldığı görüşdə enerji keçidi, təbii resursların idarə edilməsi və iqlim tədbirlərinin gücləndirilməsi sahələrində strateji əməkdaşlıq məsələləri müzakirə olunub. Azərbaycan tərəfindən iqlim dəyişikliyi ilə mübarizədə ölkənin rolunun artırılması və emissiyaların azaldılması hədəflərinə nail olmaq üçün strateji təşəbbüslər qeyd olunub.
Tədbir çərçivəsində həmçinin “Ambisiyadan fəaliyyətə: İqlim həlləri və siyasəti üçün əməkdaşlıq” adlı sessiya baş tutub.
Sonda “Sıfır emissiya, təbiət üçün müsbət və sosial ədalətli gələcəyə nail olmaq üçün miqyasını genişləndirməli olduğumuz innovativ tərəfdaşlıqlar və investisiyalar hansılardır?” mövzusunda müzakirələr aparılıb.

High-Level Meeting on Sustainable Development and Climate Leadership
In the lead-up to COP29, the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (C4IR) under the Ministry of Economy of Azerbaijan, in collaboration with the World Economic Forum’s (WEF) network of Fourth Industrial Revolution Centres, hosted an exclusive high-level dinner aimed at advancing cooperation in climate action and sustainable development.
Gim Huay, Managing Director of the World Economic Forum and Head of the Centre for Nature and Climate inaugurated the event, stressing the critical role of global leadership in realizing a sustainable, net-zero future.
The gathering brought together senior figures from the public and private sectors, experts, and senior leadership from WEF’s Centre for Nature and Climate to deliberate on strategic partnerships in energy transition, sustainable resource management, and strengthened climate initiatives. Representatives from Azerbaijan underscored the nation’s strategic commitments to strengthening its contribution to global climate efforts and achieving emissions reduction targets.
The event’s agenda also included a key session, "From Ambition to Action: Collaborating on Climate Solutions and Policy," featuring prominent figures from international climate action, global business, and sustainability organizations.
The evening concluded with an insightful discussion on "Scaling Innovative Partnerships and Investments for a Net-Zero, Nature-Positive, and Socially Equitable Future," providing a platform for leaders to explore transformative solutions and deepen cross-sector collaboration.