4SİM 2024-cü il üzrə fəaliyyətinin yekunlarına dair mətbuat konfransı keçirib
İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin (4SİM) 2024-cü il üzrə fəaliyyətinin yekunlarına və qarşıda duran vəzifələrə dair mətbuat konfransı keçirilib.
İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin (4SİM) icraçı direktoru Fariz Cəfərov media nümayəndələrinə qurumun ötən il həyata keçirdiyi layihələr, əldə edilən nəticələr və nəzərdə tutulan tədbirlər barədə məlumat verib.
Bildirilib ki, 4SİM 2024-cü ildə Dördüncü Sənaye İnqilabı sahəsində fəaliyyət göstərən beynəlxalq təşkilatlarla əməkdaşlıq və bu sahədə əlaqələndirmə, təcrübə mübadiləsi, insan kapitalının inkişafı, innovativ texnologiyaların tətbiqinin stimullaşdırılması, rəqəmsal iqtisadiyyat üzrə təşəbbüslərin, strategiyaların və layihələrin təhlili və koordinasiyası üzrə aktiv fəaliyyət göstərib, bir sıra layihələr həyata keçirib.
Rəqabətli insan kapitalının inkişafı. 4SİM, Elm və Təhsil Nazirliyinin tabeliyində Təhsilin İnkişafı Fondu və ABŞ-nin “Coursera” şirkəti ilə birgə həyata keçirilən "4Sİ Akademiyası" layihəsinin pilot mərhələsi ötən il uğurla tamamlanıb. Ölkədə rəqəmsal bacarıqların inkişafı, qabaqcıl texnologiyalar sahəsində bilik və bacarıqların artırılması və əmək bazarında ixtisaslı kadrların hazırlanmasına dəstək məqsədilə həyata keçirilən layihə çərçivəsində 10 min nəfər 1 il ərzində mərhələli şəkildə “Coursera” onlayn təhsil platformasında müxtəlif təlimlərdən ödənişsiz yararlanmaq imkanı əldə edib. İştirakçıların nüfuzlu universitet və qabaqcıl şirkətlərin süni zəka, böyük verilənlər, data analitika, blokçeyn, bulud texnologiyaları, liderlik, kommunikasiya, ingilis dili və digər istiqamətlər üzrə kursları ümumi izləmə müddəti 32 min saatdan çox təşkil edib, təlimləri uğurla tamamlayanlar 4300 beynəlxalq sertifikat əldə ediblər. Layihə 2024-cü ildə Süni intellekt innovasiyası kateqoriyası üzrə “Coursera” şirkətinin "Üstün Nailiyyət" mükafatına layiq görülüb.
Bu il davam etdiriləcək “4Sİ Akademiyası” Milli Proqramı daha çox vətəndaşı və platformada təqdim olunan 8000-dən çox kursu əhatə edəcək. Hər bir istifadəçi 6 həftə ərzində bu kurslardan yararlana biləcək. Milli Proqram üçün qeydiyyat növbəti həftədən start götürəcək. İştirakçılar üçün yaş və digər məhdudiyyətlər yoxdur.
4SİM 2024-cü ildə “Apple” şirkəti ilə birgə ölkəmizdə "Apple səlahiyyətli təlim mərkəzi”nin yaradılması, coğrafi informasiya sistemləri sahəsində dünyanın aparıcı şirkəti olan “Esri” ilə “Tələbələr üçün ArcGİS” layihəsi, blokçeyn, veb3, kriptoqrafika və kriptovalyuta sahəsində ixtisaslaşmış “Binance” şirkəti ilə “Binance Academy” çərçivəsində əməkdaşlığa start verib. Bu proqramlar çərçivəsində müxtəlif təlim sessiyaları keçirilir, məqsəd ixtisaslaşmış yerli mütəxəssislərin və təlimçilərin hazırlanmasına töhfə verməkdir.
Beynəlxalq təcrübə mübadiləsi. 4SİM 2024-cü il ərzində Dünya İqtisadi Forumu (DİF) ilə tərəfdaşlıq çərçivəsində süni intellekt, maşın öyrənməsi, əşyaların interneti və şəhər transformasiyası, rəqəmsal ticarət və enerji keçidi sahələrində beynəlxalq əməkdaşlığı genişləndirib. DİF-in 23 qlobal mərkəzindən biri olaraq sadalanan istiqamətlərdə 18 müxtəlif layihədə tərəfdaş kimi iştirak edib. Yaşıl texnologiyaların tətbiqi və dayanıqlı inkişafın təşviqi istiqamətində addımlar atılıb. “Enerjidə süni intellekt həlləri” layihəsi çərçivəsində ölkəmizdə yerli tərəfdaşlarla 40 həll konsepti hazırlanıb. Ofis binaları və müəssisələrdə enerji sərfiyyatında səmərəliliyin artırılması və karbon emissiyalarının azaldılması istiqamətində süni intellektin tətbiqi ilə pilot layihəyə başlanıb. Layihənin uğurlarına dair DİF-in platformasında birgə hesabat dərc olunub.
Texnologiyaların tətbiqinin stimullaşdırılması. Ötən il “Sənaye 4.0 Hazırlıq Proqramı” çərçivəsində bir neçə müəssisənin  rəqəmsal diaqnostikası aparılıb. Müəssisələrin rəqəmsal transformasiyaya hazırlıq səviyyəsi ölçülüb, müvafiq yol xəritələri hazırlanıb.  4SİM-in 2025-ci ildə daha 15 müəssisənin, 2030-cu ilə qədər isə 650 müəssisənin rəqəmsal transformasiyasına dəstək verməsi nəzərdə tutulub.
Startap və innovasiya ekosisteminə dəstək. 4SİM 2024-cü ildə “InMerge İnnovasiya Sammiti” və Baku İD (Baku Investment Day) tədbirlərinin əsas tərəfdaşlarından olub. Tədbirlərdə müxtəlif dövlət qurumları və özəl sektorla innovasiya ekosisteminin inkişafına dair əməkdaşlıqlar qurulub, yeni texnologiyaların tətbiqinə dair təşəbbüslər müzakirə edilib.
Ümumilikdə, 2024-cü il ərzində 4SİM tərəfindən milli iqtisadiyyatın müxtəlif sektorlarında, o cümlədən xidmət, nəqliyyat və idman sahəsində 4Sİ texnologiyalarının tətbiqini nəzərdə tutan həllər inkişaf etdirilib.
4SİM avtomatlaşdırma, böyük verilənlər və texnoloji yeniliklərin sənayenin genişmiqyaslı transformasiyasına dəstək məqsədilə ölkəmizdə "Sənaye 4.0 Mərkəzi" layihəsinin icrasına start verib. Bu mərkəz Azərbaycanda rəqəmsal transformasiya üçün hərtərəfli qovşaq və vahid ekosistem rolunu oynayacaq, şirkətlərin rəqəmsal transformasiyasını  sürətləndirəcək.
COP29 çərçivəsində DİF-lə birgə 100-ə yaxın yerli və qlobal liderin iştirakı ilə “Dayanıqlı inkişaf liderlərinin toplantısı” və Yerin müşahidəsi icmasının iştirakı ilə dəyirmi masa keçirilib, beynəlxalq ekspertlərin qatıldığı “Süni intellektin ətraf mühitə təsirlərinin azaldılması və dayanıqlı inkişafa töhfəsi” və “Süni intellekt: Texnoloji proqnozlaşdırma və rəqəmsal iqtisadiyyatda idarəetmənin yeni dövrü” adlı panel sessiyalar və yan tədbirlər təşkil edilib.
Maarifləndirmə. 2024-cü ildə “4SİM Talks” və “4Sİ Müzakirə Platforması” təşəbbüsləri ilə yanaşı, sənaye 4.0 sahəsində vörkşop və seminarlar keçirilib, media vasitəsilə maarifləndirici proqramlar icra olunub. Tərəfdaşlarla birlikdə 40-dan çox tədbir keçirilib.
Qurumun müxtəlif layihələrində il ərzində 200-dən çox tələbə təcrübə keçib. 2024-cü ildə ölkəmizdə ilk dəfə İKT sahəsində ixtisaslaşmış əmək yarmarkası keçirilib, gənclərə 500-dən artıq vakansiya və çox sayda təcrübə proqramı təklif olunub.

C4IR hosts Press Conference on 2024 Achievements and Future Plans
The Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (C4IR) under the Ministry of Economy held a press conference summarizing its activities for 2024 and outlining upcoming tasks.
At the event, the Executive Director of C4IR, Fariz Jafarov, provided media representatives with insights into the projects implemented by the organization over the past year, the achieved results, and future plans.
It was noted that in 2024, C4IR actively engaged in international collaborations within the field of the Fourth Industrial Revolution, facilitating coordination, experience sharing, human capital development, the promotion of innovative technologies, and the analysis and coordination of digital economy initiatives, strategies, and projects.
Development of Competitive Human Capital
The pilot phase of the “4IR Academy” project, implemented in collaboration with the Education Development Fund under the Ministry of Science and Education and the U.S. company Coursera, was successfully completed last year. The project aimed to enhance digital skills in the country, increase expertise in advanced technologies, and support the training of qualified professionals in the labor market.
As part of the project, 10,000 participants were given free access to various training courses on the Coursera online learning platform over one year. The total time spent on courses such as artificial intelligence, big data, data analytics, blockchain, cloud technologies, leadership, communication, and English language studies exceeded 32,000 hours, resulting in participants earning 4,300 internationally recognized certificates.
In 2024, the project received Coursera’s "Outstanding Achievement Award” in the "AI Innovation" category. The “4IR Academy” National Program, set to continue this year, will expand its reach to include more participants and over 8,000 available courses. Each user will have access to courses for six weeks. Registration for the National Program will begin next week, with no age or other restrictions for participants.
Expansion of International Collaborations
In 2024, C4IR launched collaborations with several major technology companies, including: Apple – to establish an "Apple Authorized Training Center" in Azerbaijan, Esri – to implement the “ArcGIS for Students” project in the field of Geographic Information Systems, Binance – to launch the "Binance Academy" program, covering blockchain, Web3, cryptography, and cryptocurrency.
These programs include specialized training sessions aimed at developing local experts and trainers.
Global Knowledge Exchange
Throughout 2024, C4IR strengthened its international partnerships within the World Economic Forum (WEF), particularly in areas such as artificial intelligence, machine learning, the Internet of Things (IoT), urban transformation, digital trade, and energy transition. As one of the 23 global WEF centers, C4IR participated in 18 international projects.
Efforts were also made to promote green technologies and sustainable development. Within the "AI in Energy Solutions" project, 40 AI-based solution concepts were developed in collaboration with local partners to enhance energy efficiency in office buildings and enterprises while reducing carbon emissions. The project's success was documented in a joint report published on the WEF platform.
Promotion of Technological Adoption
As part of the “Industry 4.0 Readiness Program”, C4IR conducted digital diagnostics of several enterprises in 2024, assessing their preparedness for digital transformation and developing corresponding roadmaps. The organization aims to support the digital transformation of 15 enterprises by 2025 and 650 enterprises by 2030.
Support for the Startup and Innovation Ecosystem
C4IR played a key role in supporting the startup ecosystem by partnering with major innovation and investment events, such as: InMerge Innovation Summit and Baku Investment Day (Baku ID). During these events, partnerships were established between government agencies and private sector entities to foster the adoption of new technologies and discuss innovation initiatives.
In 2024, C4IR contributed to the development of Fourth Industrial Revolution (4IR) solutions across various sectors of the national economy, including services, transportation, and sports.
Establishment of the "Industry 4.0 Center"
To further drive automation, big data, and technological advancements, C4IR launched the "Industry 4.0 Center" project, aimed at serving as a comprehensive hub and unified ecosystem for digital transformation in Azerbaijan, accelerating the digitalization process for local companies.
Key Activities at COP29
During COP29, C4IR, in collaboration with the World Economic Forum, organized the "Sustainable Development Leaders’ Meeting" with nearly 100 local and global leaders and a roundtable with the Earth Observation Community.
Panel discussions and side events on "AI’s Impact on the Environment and Its Contribution to Sustainable Development" and "AI: Technological Forecasting and the New Era of Digital Economy Governance".
Public Awareness and Education
In 2024, C4IR continued its educational initiatives through “C4IR Talks” and “C4IR Discussion Platform” events, Workshops, and seminars on Industry 4.0 and Media-driven awareness campaigns. More than 40 collaborative events üas organized with various stakeholders.
Additionally, more than 200 students participated in internship programs across different projects throughout the year. For the first time in Azerbaijan, a specialized ICT job fair was held, offering 500+ job vacancies and numerous internship opportunities to young professionals.