Ölkəmizdən ilk universitet və ilk təşkilat DİF-in "Strategic Intelligence" platformasına qoşuldu
4SİM-in Dünya İqtisadi Forumu ilə sıx əməkdaşlığı çərçivəsində Bakı Mühəndislik Universiteti (BMU) və İqtisadi və Sosial İnkişaf Mərkəzi (CESD) Forumun “Strategic Intelligence” (Strateji zəka) platformasına məzmun təminatçısı kimi üzv olublar.
BMU “Strategic Intelligence” platformasında məzmun təminatçısı statusunu alan ilk Azərbaycan universiteti, CESD isə ilk yerli təşkilatdır.
Qeyd edək ki, platformanın qeydiyyatdan keçmiş istifadəçi sayı 1 milyondan çoxdur. Burada Harvard, Yel, Oksford universitetləri və KAİST də daxil olmaqla 400-dən çox məzmun yaradan akademik tərəfdaş var.
“Strategic Intelligence” yüzlərlə qlobal problemlərin və onların qarşılıqlı xəritəsini özündə birləşdirən platformadır. Süni intellekt əsaslı bu platforma hər hansı bir mövzuda əsas məsələlər üzrə daha geniş perspektivli məlumatlar əldə etməyə və həmin mövzularla bağlı əsas tendensiyaları başa düşməyə imkan verir. Məlumat “transformation map” adlanan interaktiv, dinamik məlumat vizuallaşdırması şəklində təqdim olunur. Transformasiya Xəritələri ümumilikdə 300-dən çox mövzunu əhatə edir və iqtisadiyyat, sənaye, iqlim, enerji və digər qlobal problemlər arasında əlaqələri araşdırmağa və anlamağa kömək edir.

Azerbaijan’s First University and Organization Join the "Strategic Intelligence" Platform
As part of its ongoing collaboration with the World Economic Forum (WEF), C4IR is proud to announce that Baku Engineering University (BEU) and the Center for Economic and Social Development (CESD) have become content providers for the WEF’s "Strategic Intelligence" platform.
BEU is the first Azerbaijani university to join the platform, while CESD is the first local organization to contribute its expertise.
With over 1 million registered users, the "Strategic Intelligence" platform brings together more than 400 prestigious academic partners, including Harvard, Yale, Oxford, and KAIST.
This innovative platform, powered by artificial intelligence, serves as a dynamic hub for exploring global challenges and their interconnections. By providing in-depth insights and trend analysis on a wide range of topics, it enables users to gain a deeper understanding of critical issues. The platform's "Transformation Maps" feature offers interactive data visualizations, covering over 300 global topics in areas such as economics, industry, climate, energy, and more. Through these maps, users can explore the relationships between global challenges and their potential solutions.
BEU and CESD’s participation marks an important milestone in Azerbaijan’s growing involvement in global initiatives for addressing the most pressing challenges of our time.