Bakı Avropa Liseyində “4SİM TALKS” tədbir keçirilib
Dördüncü Sənayə İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə (4SİM) Bakı Avropa Liseyində “Gələcəyin peşələri” mövzusunda “4SİM Talks” adlı tədbir keçirilib.
Bakı Avropa Liseyinin direktoru Zülfiyyə Veysova gənclərin peşə seçimi üçün tədbirin əhəmiyyətini qeyd edib.
4SİM-in icraçı direktoru Fariz Cəfərov qurumun fəaliyyəti, cari layihələri və müxtəlif sahələrdə süni intellektin tətbiqi ilə bağlı məlumat verib.
Tədbirdə çıxış edən “Paşa Bank”ın Data mühəndisliyi şöbəsinin müdiri Əbdüləli Əliyev generativ süni intellekt və onun strateji əhəmiyyəti, “Sabah Lab” Akselerasiya və İnkubasiya Mərkəzinin direktoru Rafiq Alverdiyev 4Sİ texnologiyaları və gələcək peşələr barədə təqdimatla çıxış ediblər.
“Edtesk” startapının təsisçisi Şahin Xəlilov və “NASA Space App Baku 2024” müsabiqəsinin rəhbəri Yusuf Kərimli şagirdlərlə öz uğur hekayələrini paylaşıblar.
Tədbirdə Bakı Avropa Liseyi ilə yanaşı, digər orta təhsil müəssisələrinin şagird və müəllimləri iştirak ediblər. Tədbir sual-cavab sessiyası ilə başa çatıb.
4SİM 4-cü sənaye inqilabı texnologiyalarının tətbiqi sahəsində maarifləndirməni artırmaq məqsədi iləmütəmadi olaraq müxtəlif auditoriyalarda “4SİM Talks” adlı silsilə tədbirlər təşkil edir. Bu təşəbbüsün əsas məqsədi təhsil müəssisələri, dövlət və özəl sektor nümayədələri arasında süni intellekt, əşyaların interneti, böyük verilənlər bazası, bulud texnologiyası, blokçeyn, 3D çap, virtual və artırılmış reallıq kimi 4-cü sənaye inqilabı texnologiyaları sahəsi üzrə maarifləndirməni artırmaq və karyerasını bu sahə üzrə davam etdirmək istəyənlər üçün uğurlu yol xəritəsini yaratmağa kömək etmək və bu sahədə dünya təcrübəsini paylaşmaqdır.

"4SIM Talks" Inspires Students at Baku European Lyceum with Insights on Future Careers
An engaging “4SIM Talks” session themed “Careers of the Future” was recently held at Baku European Lyceum, bringing together students, educators, and industry experts to explore the evolving world of work shaped by emerging technologies.
Organized by the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (4SIM), the event aimed to inform and inspire young learners about the skills and professions of tomorrow in light of rapidly advancing technologies.
Zulfiya Veysova, Director of Baku European Lyceum, opened the event by underlining the importance of such initiatives in guiding students toward informed career choices in a changing world.
Fariz Jafarov, Executive Director of 4SIM, introduced the audience to the center’s mission, ongoing projects, and practical applications of artificial intelligence (AI) across diverse sectors in Azerbaijan.
Industry leaders also took the stage to share their expertise:
• Abdullali Aliyev, Head of Data Engineering at Pasha Bank, presented on generative AI and its strategic importance for industries and innovation.
• Rafiq Alverdiyev, Director of Sabah Lab Accelerator and Incubation Center, spoke about Fourth Industrial Revolution (4IR) technologies and how they are reshaping the professional landscape.
The event also featured motivational talks:
• Shahin Khalilov, founder of the Edtesk startup, and
• Yusif Karimli, lead organizer of NASA Space Apps Baku 2024, shared their personal success stories, encouraging students to pursue bold ideas and embrace innovation.
In addition to students and faculty from Baku European Lyceum, attendees included participants from other secondary schools across the city. The event concluded with a lively Q&A session, giving students the opportunity to engage directly with the speakers.
About 4SIM Talks:
The 4SIM Talks series is a nationwide initiative aimed at raising awareness about Fourth Industrial Revolution technologies—including AI, the Internet of Things (IoT), big data, cloud computing, blockchain, 3D printing, virtual and augmented reality—among various audiences. Through these events, 4SIM seeks to bridge the gap between education, government, and the private sector, while helping young people chart a successful career path in the tech-driven world and connecting them with global best practices.