“Sənaye 4.0 Hazırlıq Proqramı” çərçivəsində ilk “bootcamp” keçirilib
Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi tərəfindən şirkətlər üçün texnoloji transformasiyaya dair ilk qısamüddətli, intensiv təlim (“bootcamp”) təşkil edilib.
Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi tərəfindən həyata keçirilən “Sənaye 4.0 Hazırlıq Proqramı” (S4HP) çərçivəsində ilk texnoloji transformasiya “bootcamp”ı (qısamüddətli, intensiv təlim) keçirilib. “Bootcamp” S4HP-nin bu sahədə ilk təşəbbüsüdür. Proqramın məqsədi yerli şirkətlərin texnoloji transformasiyasını sürətləndirmək və innovasiyaların tətbiqi ilə onların fəaliyyətində səmərəliliyi artırmaqdır.
Tədbirdə S4HP-nin pilot mərhələsində iştirak edən “STP Global Cable”, “Metak” və “Azerfloat” şirkətlərinin texnoloji transformasiya üzrə məsul şəxsləri və mütəxəssisləri iştirak ediblər.
Tədbirin açılışında 4SİM-in icraçı direktorunun müavini Soltan Bayramov proqramın son mərhələsinə keçmiş iştirakçılara uğurlar arzulayıb. Sənayedə tətbiq olunan son rəqəmsal texnologiyalar barədə praktiki biliklərin aşılanmasında “bootcamp”ın önəmi qeyd olunub.
Beynəlxalq ekspert Cem Arslan robotlar, sensorlar və fiziki avtomatlaşdırma texnologiyaları haqqında məlumat verib, bu yöndə müzakirə aparılıb.
Tədbirdə proseslərin rəqəmsallaşdırılması və proqram təminatları ilə avtomatlaşdırma mövzusunda təqdimatlar keçirilib. İştirakçılar verilənlərin təhlili və süni intellektin sənaye proseslərində tətbiqi barədə məlumatlandırılıblar.

First “Bootcamp” Held Within the Framework of the “Industry 4.0 Readiness Program”
The Center for the Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (C4IR Azerbaijan) organized the first short-term, intensive training (bootcamp) for companies on technological transformation.
As part of the “Industry 4.0 Readiness Program” (S4HP) implemented by C4IR Azerbaijan, the first technological transformation bootcamp was held. This bootcamp marks the program’s first initiative in this area. The goal of the program is to accelerate the technological transformation of local companies and increase their operational efficiency through the adoption of innovation.
The event was attended by representatives and specialists responsible for technological transformation from “STP Global Cable,” “Metak,” and “Azerfloat,” which participated in the pilot phase of S4HP.
In the opening remarks, Soltan Bayramov, Deputy Executive Director of C4IR Azerbaijan, wished success to the participants who have reached the final stage of the program. The significance of the bootcamp in providing practical knowledge on the latest digital technologies used in industry was emphasized.
International expert Cem Arslan gave a presentation on robots, sensors, and physical automation technologies, followed by an in-depth discussion on the topic.
Presentations were also held on digitalization of processes and automation through software solutions. Participants were informed about data analysis and the application of artificial intelligence in industrial processes.