“Rəqəmsal İqtisadiyyatın İnkişafına Dəstək Proqramı” çərçivəsində yol xəritələrinin icrası üzrə görüşlərin birinci mərhələsi başa çatıb
01 iyun 2026
İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi (4SİM) tərəfindən həyata keçirilən “Rəqəmsal İqtisadiyyatın İnkişafına Dəstək Proqramı” çərçivəsində proqrama qoşulan müəssisələrin rəhbərliyi ilə yol xəritələrinin icra mərhələsinə dair görüşlər yekunlaşıb.
Görüşlər zamanı 4SİM və tərəfdaş qurumların nümayəndələri tərəfindən müəssisələrin icra mərhələsi üzrə sualları cavablandırılıb, prioritetləşdirilmiş layihələrin həyata keçirilməsi, zaman çərçivələri, rəqəmsal həllərin tətbiqi və transformasiya proseslərinin mərhələli icrası ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb. Eyni zamanda, müəssisələrə implementasiya mərhələsində ekspert dəstəyinin davam etdiriləcəyi bildirilib.
“Azərbaycan Respublikasında 2026-2029-cu illər üzrə rəqəmsal iqtisadiyyatın inkişafına dair Strategiya” çərçivəsində icra olunan proqramın cari mərhələsində metallurgiya, qida sənayesi, ağır sənaye, tikinti və pərakəndə satış kimi müxtəlif sahələri təmsil edən 15 yerli müəssisə iştirak edir. Proqram çərçivəsində müəssisələrdə texnoloji və yaşıl diaqnostika aparılıb, rəqəmsal transformasiyaya hazırlıq səviyyəsi beynəlxalq metodologiyalar əsasında qiymətləndirilib və hər bir müəssisə üçün fərdiləşdirilmiş rəqəmsal transformasiya üzrə yol xəritələri hazırlanıb. Qiymətləndirmə nəticəsində müəssisələr üzrə ümumilikdə 400-dən çox potensial tətbiq nümunəsi (use-case) müəyyən edilib, onlardan 80-ə yaxını texniki-iqtisadi əsaslandırma ilə prioritetləşdirilərək icra mərhələsinə keçirilib.
Hazırlanan yol xəritələri çərçivəsində müəssisələrdə istehsal və planlama proseslərinin rəqəmsallaşdırılması, ERP-istehsalat sistemlərinin inteqrasiyası, real vaxt rejimində istehsalat monitorinqi, rəqəmsal keyfiyyət idarəetməsi, anbar və təchizat zəncirinin optimallaşdırılması, proqnozlaşdırıcı texniki xidmət, enerji idarəetməsi və rəqəmsal performans idarəetmə sistemlərinin tətbiqi nəzərdə tutulur. Eyni zamanda, süni intellekt əsaslı həllər vasitəsilə tələbin proqnozlaşdırılması, vizual keyfiyyət yoxlaması, istehsalatda anomaliyaların aşkarlanması, süni intellekt dəstəkli qərarvermə panelləri və proses optimallaşdırılması kimi tətbiqlər də proqramın əsas transformasiya istiqamətlərindəndir.
Proqram çərçivəsində müxtəlif müəssisələrdə artıq Sİ əsaslı istehsalat asistenti, Sİ ilə qaynaq keyfiyyətinə nəzarət, proseslərin avtomatlaşdırılması, ağıllı texniki xidmət sistemləri və enerji optimallaşdırma həlləri kimi layihələr prioritetləşdirilib.
Qeyd edək ki, strategiyanın əsas təşəbbüslərindən biri olan proqram çərçivəsində 2030-cu ilədək ümumilikdə 65 müəssisənin Sənaye 4.0 transformasiya proseslərinə cəlb olunması nəzərdə tutulur.

The first stage of meetings on the implementation of roadmaps under the Digital Economy Development Support Programme has been completed.
The Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution under the Ministry of Economy has finalized meetings with the management teams of enterprises participating in the Digital Economy Development Support Programme to discuss the implementation phase of their digital transformation roadmaps.
During the meetings, representatives of 4SIM and partner organizations addressed questions from enterprises regarding the implementation phase. Discussions focused on the execution of prioritized projects, implementation timelines, the application of digital solutions, and the phased rollout of transformation processes. It was also noted that expert support would continue to be provided to enterprises during the implementation stage.
At the current stage of the programme, implemented within the framework of the Strategy for the Development of the Digital Economy in the Republic of Azerbaijan for 2026–2029, 15 local enterprises representing various sectors - including metallurgy, food industry, heavy industry, construction and retail - are participating.
As part of the programme, technological and green diagnostics have been conducted at enterprises, their readiness for digital transformation has been assessed based on international methodologies, and tailored digital transformation roadmaps have been developed for each enterprise. As a result of the assessment, more than 400 potential use cases were identified across participating enterprises, nearly 80 of which were prioritized with technical and economic justification and advanced to the implementation phase.
The developed roadmaps envisage the digitalization of production and planning processes, integration of ERP and manufacturing systems, real-time production monitoring, digital quality management, warehouse and supply chain optimization, predictive maintenance, energy management, and the deployment of digital performance management systems.
At the same time, AI-powered solutions - including demand forecasting, visual quality inspection, anomaly detection in production, AI-supported decision-making dashboards and process optimization — are among the programme’s key transformation areas.
Within the framework of the programme, projects such as AI-based production assistants, AI-enabled welding quality control, process automation, smart maintenance systems and energy optimization solutions have already been prioritized across various enterprises.
The programme, one of the key initiatives of the Strategy, aims to involve a total of 65 enterprises in Industry 4.0 transformation processes by 2030.